Како природно да го намалите високиот крвен притисок?

Високиот крвен притисок може да предизвика сериозни здравствени проблеми. Хипертензијата може да биде тивок убиец. Се проценува дека ширум светот од тоа страдаат 1 милијарда луѓе. Светската здравсвена организација смета дека хипертензијата е причината за 51% од смртните случаи од мозочен удар и 45% од смртни случаи поврзани со срцеви заболувања.

Исхраната е клучна за намалување на високиот крвен притисок. Прво што треба да направите е да го намалите внесот на солта во организмот. Треба да внесувате храна која е богата со калиум, магнезиум и растителни влакна.

Овошје

Јадете јаболка, банани, грозје, манго, портокали, ананас, мандарини. Консумирајте и сок од калинки – доволно е само една шолја дневно за да го намалите притисокот.

Ореви

Оревите содржат калиум, магнезиум и други минерали кои се познати партнери за симнување на крвниот притисок. Не само оревите, туку и бадемите, лененото семе и лешниците исто така се многу добар избор доколку имате проблеми со високиот крвен притисок. Оревите имаат висок процент на омега-3 масни киселини.

Авокадо

Истражување објавено во магазинот „Journal of the American Heart Associaton“, покажало дека едно авокадо дневно може да доведе до намалување на крвниот притисок и до 13,5 милиграми по децилитар.

Омега-3

Омега-3 масните киселини се здрави масти кои му се потребни на вашето тело за да функционира правилно. Омега-3 масните киселени го намалуваат крвниот притисок. Содржат и витамин Д кој го намалува крвниот притисок. Јадете лосос, пастрмка, скуша и туна.

Чоколадо

Темното чоколадо е одлична намирница за намалување на крвниот притисок.

Маслиново масло

Користете го маслиновото масло за подготовка на храна. Оваа навика ќе ви овозможи да го намалите крвниот притисок.

реклама

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

11 август 1972, американската војска се повлекла од Виетнам

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more
Од утре стабилно, претежно сончево и сè потопло време

Од утре стабилно, претежно сончево и сè потопло време

Read more

Здравје

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Германците скептични: Руската вакцина може да биде опасна

Read more

Што се знае за првата регистрирана вакцина против коронавирусот?

Read more

Магазин

Дизајн за авионите по пандемијата: Повеќе простор, помалку контакти

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци важат за уредни, а кои уживаат во хаос?

Читај повеќе

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Читај повеќе

Германците скептични: Руската вакцина може да биде опасна

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет начини како да зготвите модар патлиџан

Читај повеќе
  • play_arrow

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Читај повеќе

Што се знае за првата регистрирана вакцина против коронавирусот?

Читај повеќе

Поради епидемилошките мерки, шведско-норвешка двојка се венчаше на граница

Читај повеќе