Како се фрла кутија од пица во Германија?

Хартиените кутии за пици се рециклираат. Тоа треба веќе секој да го знае. Ним местото не им е во обичното ѓубре, туку во посебно означените контејнери за хартија.

Но, речиси секогаш долниот и горниот дел од кутијата се валка со маснотии од пицата и залепен кашкавал. Таквата хартија не се рециклира и не ни треба да ја фрлате во контејнерите за хартија бидејќи може да ги извалка другите парчиња чиста хартија и да направите беља наместо добрина.

Германците, како што демонстрираше тиктокерот Liam Carpenter, имаат решение како сепак да ги рециклираат и валканите кутии од пица (кај нас и од пастрмајлија).

@liamcarps

Oppenmülleimer part 2 🇩🇪🍕

♬ Can You Hear The Music - Ludwig Göransson

Нека не ве мрзи, има решение!

реклама

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Read more

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Чек дис аут

Најчудната мачка во светот: Личи на врколак и е многу интелигентна

Read more

Што си дробел, тоа ќе сркаш

Read more

Топ 12 ненаселени места во светот

Read more

Корисни домаќински трикови со кондоми

Read more
 

Магазин

Германците направија математика: Хрватска е поскапа од Грција и Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Читај повеќе

Колку ќе платите за кафе, храна и сладолед на одмор во Грција?

Читај повеќе

5 знаци кои покажуваат дека не јадете доволно

Читај повеќе

Кои се најпопуларните имиња во светот?

Читај повеќе

Марс влезе во Бик: Промена на работа, продавање недвижнини

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Најчудната мачка во светот: Личи на врколак и е многу интелигентна

Читај повеќе

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Читај повеќе

4 знаци на рак на дебелото црево на кои треба да внимавате

Читај повеќе