Какви последици по здравјето имаат луѓето кои прележуваат COVID-19?

Иако сè уште сме во раната фаза на пандемијата со COVID-19, научниците се обидуваат да дознаат кои долготрајни последици остануваат кај луѓето кои ја прележале болеста.

Од оштетени бели дробови до заболувања како дијабетес и Алцхајмер, сè уште е рано да се даде стручно мислење дали станува збор за долготрајни последици или минливи периоди по кои организмот ќе закрепне.

Во новото видео на SciShow Хенк Грин дава осврт на оваа тема со резултати од истражувања направени досега за COVID-19. Факт е дека болеста влијае на целиот организам и додека некои луѓе целосно закрепнуваат, други минуваат низ долг процес на заздравување со потенцијал за долготрајни последици од болеста.

реклама

Здравје

Хормонски дисбаланс кај жените: Како да го решите на природен начин?

Read more

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Read more

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Read more

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Read more

Нови видеа

play_arrow

Готово за 10 минути: Четири рецепти за брз ручек

Read more
play_arrow

Седум фудбалски менаџери кои воделе клуб и репрезентација истовремено

Read more
play_arrow

Разумни трансфери: Барселона

Read more
play_arrow

Сè што е погрешно со „Hustlers“

Read more
play_arrow

Пронајдена карстна дупка каде терористите на ИСИС фрлале тела

Read more
play_arrow

10 фудбалски легенди кои ќе се пензионираат до следната сезона

Read more
play_arrow

Што ќе се случи ако не јадете ништо цели седум дена?

Read more
play_arrow

Несекојдневна глетка: „Стампедо“ од делфини во Калифорнија

Read more
play_arrow

Проверете си го знаењето: Ова се седумте најчести научни урбани митови

Read more
play_arrow

Зошто смртоносни вируси преминуваат од животни на луѓе?

Read more
play_arrow

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Read more
play_arrow

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more