Канада и Австралија нема да учествуваат на ОИ ако не се одложат поради Covid-19

Австралискиот олимписки комитет соопшти дека нема да може да ги собере своите спортисти за Олимпијадата во Токио предвидена за јули оваа година.

– Австралискиот олимписки комитет одржа телеконференција на Извршниот комитет и едногласно донесе одлука дека австралискиот тим не може да се собере во вакви услови дома и во странство. Игрите не можат да се одржат во јули. Стресот и неизвесноста предизвикана од пандемијата на коронавирус ја прават подготовката исклучително тешка, се вели во соопштението.

Канадскиот олимписки комитет (КОК) и канадскиот параолимписки комитет (ККП) претходно дадоа изјава во врска со Олимписките игри во 2020 година во Токио, Јапонија. Тие бараат негово одложување поради пандемијата на коронавирус.

– КОК и ККП повикуваат на одложување на Игрите за една година и ние нудиме целосна поддршка да помогнеме во сите тешкотии што се појавуваат при трансферот. Нема ништо поважно од здравјето и безбедноста на нашите спортисти и меѓународната заедница. Не станува збор само за здравјето на спортистите, туку и за јавното здравје.

Ја донесовме тешката одлука да не ги испраќаме канадските екипи на Олимписките и Параолимписките игри летово, 2020 година. Ние сме во епицентарот на глобалната здравствена криза, што е многу поважно од спортот, се вели во соопштението на Олимпискиот и Параолимпискиот комитет на Канада.

Во случај Игрите да се одржат годинава, ова ќе биде трета Олимпијада без канадски спортисти. Канада не учествуваше во Атина (Грција) 1896 и во Москва (Русија, тогашен СССР) 1980 година.

реклама

Останати спортови

Хабиб: Џастин е добар дечко. Ќе го удавам

Read more

Forbes ги прогласи највредните спортски клубови

Read more

Првпат по 28 години откажан Охридскиот маратон

Read more

Најголемите спортски федерации одржаа состанок по повод претстојната корона-сезона

Read more

Спорт

Силекс против шампионот на Азербејџан во квалификациите за ЛШ

Читај повеќе

НБА: Почетокот на следната сезона можно е да се одложи за јануари

Читај повеќе
  • play_arrow

Барса - Баерн е најатрактивната средба во ЛШ

Читај повеќе

Буфон до Пирло: Сега треба да ти се обраќам со „господине“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Борец го совлада Вардар на отворањето од новата сезона во 1.МФЛ

Читај повеќе

Пирло кандидат за наследник на Сари во Јуве

Читај повеќе
  • filter

Среќен роденден, Роџер Федерер!

Читај повеќе
  • play_arrow

Трагичарот Варан: Сакам да се извинам, јас сум виновен за овој пораз

Читај повеќе

Драгана Костова е првата жена која ќе тренира машки клуб во Македонија

Читај повеќе