Карактеристики што децата ги наследуваат исклучиво од таткото

Претходните истражувања покажаа дека детето ја наследува интелигенцијата од мајката, но што е со другите негови карактеристики?

Дали има нешто што вашето малечко ќе наследи исклучиво од својот татко? Ако ги прашате генетичарите, да.

Како што пренесува Family Education, има дури три работи кои докажано ги наследува детето од таткото, а генетичарот Дејна Бресет откри кои се овие карактеристики.

Полот на детето

Ако тато некогаш се разочара што нема момче или девојче, тоа е само негова заслуга. Имено, познато е дека мажите се единствените одговорни за одредување на биолошкиот пол на детето, објаснува Бресет.

Висина

Физичкиот изглед на детето често е попристрасен кон татковите отколку кон гените на мајката. Експертите тврдат дека постојат најмалку 700 генетски варијации кои се одговорни за одредување на висината на детето. Иако оваа особина доаѓа од гените на мама и тато, постојат докази кои покажуваат дека гените на таткото играат поголема улога во одредувањето на висината.

Имено, научниците објаснуваат дека факторот на раст сличен на инсулин (IGF протеин) е генетска особина одговорна за стимулирање на растот. Генетичарот Бресет тврди дека ако тато е висок, детето најверојатно ќе биде високо кога ќе порасне.

Проблеми со менталното здравје

Истражувањата покажаа дека токму татковците можат да пренесат мутирани гени на своите деца кои водат до ментални болести или некои други проблеми со менталното здравје. Најчести се состојби како хиперактивност, шизофренија или биполарно растројство.

Исто така, Бресет објаснува дека децата чии татковци биле постари од 45 години кога ги зачнале исто така имаат поголема веројатност еден ден да имаат потешкотии во учењето, како и зголемена тенденција за депресија или анксиозност.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Живот

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Уран и Марс носат проблеми: Астро прогноза до крајот на јули

Read more

За прв пат достапен дел од Бакингемската палата за посетители: Koja е цената за влез?

Read more

Опасен TikTok тренд ветува идеално исончан тен

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои чекори треба да ги преземете ако ве допре медуза?

Читај повеќе

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Читај повеќе

Уран и Марс носат проблеми: Астро прогноза до крајот на јули

Читај повеќе

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Читај повеќе

Како Холанѓаните станаа највисоката нација во светот?

Читај повеќе
  • filter

За прв пат достапен дел од Бакингемската палата за посетители: Koja е цената за влез?

Читај повеќе

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Читај повеќе

Кардиолог откри 10 критични симптоми на срцеви болести кои не треба да ги игнорирате

Читај повеќе