Кејн: Сакам да освојам трофеи, но со Тотенхем

Капитенот на Тотенхем и англиската фудбалска репрезентација, Хари Кејн, вели дека сака да освојува трофеи, но во дресот на лондонскиот клуб, пренесуваат британските медиуми.

Кејн има договор со Тотенхем до јуни 2024 година, а некои медиуми објавија дека тој би можел да го напушти клубот на крајот на сезоната.

„Сигурен сум дека ќе има разговори во наредните месеци. Фокусиран сум на оваа сезона и како да го дадам најдоброто за тимот. Има уште многу да се игра, се обидуваме да ја освоиме Лигата на шампионите, го имаме и ФА купот, натпревари во Европа. Тоа ме интересира. Знам дека ќе има гласини, многу шпекулации за мојата иднина, но ме интересира само што можам да направам за клубот“, рече Кејн.

Кејн, кој во јули ќе полни 30 години, во кариерата има одиграно 415 натпревари за Тотенхем и постигнато 266 голови.

„Секако дека сè уште сакам трофеи со Тотенхем. Тоа е мојата цел откако почнав да играм во првиот тим. Отсекогаш сум бил искрен за тоа и ќе продолжам да работам за да го остварам тоа. Имаме добар тим, фантастичен менаџер и нема причина да не успееме сезонава“, заклучи тој.

Освен кратките позајмици во Лејтон Ориент, Милвол, Норич и Лестер до својата 20-годишна возраст, Кејн целата кариера ја мина во редовите на Тотенхем. Но, не може да се пофали со ниту еден пехар освоен на клупско ниво, има само индивидуални признанија. Има две загуибени финалиња на Лига купот, едно загуибвени финале во Лигата на шампионите, а има и второ место во Премиер лигата. Ниту со репрезентацијата на Англија нема пехар: второ место на ЕУРО 2020, трето на Мундијалот 2018 и трето во Лигата на нации во 2019.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Шефот на Вагнер му пиша на Шојгу: Ве предупредувам дека Украина подготвува жесток напад

Read more

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Read more

Фудбал

Норвешка без Холанд против Шпанија

Read more

Лацио со осуда кон навивачите кои го величаа Хитлер и скандираа антисемитски пароли

Read more

Шкупи по втор пат го отпушти Седлоски

Read more

Де Роси ја измамил сопругата роденденот да го слави во паб гледајќи дерби

Read more
 

Спорт

Норвешка без Холанд против Шпанија

Читај повеќе

Верстапен: Не сум среќен, требаше да победам

Читај повеќе

Лацио со осуда кон навивачите кои го величаа Хитлер и скандираа антисемитски пароли

Читај повеќе

Шкупи по втор пат го отпушти Седлоски

Читај повеќе

Де Роси ја измамил сопругата роденденот да го слави во паб гледајќи дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси не може ни да вечера на раат во Аргентина

Читај повеќе

Претставен новиот дрес на македонската фудбалска репрезентација

Читај повеќе

Дешан го избра новиот капитен на Франција

Читај повеќе

Мартина Навратилова го победи ракот на грлото и дојката

Читај повеќе