Хаос на пазарот: Половните автомобили со исти цени како новите

Ако ги погледнеме извештаите од европскиот пазар на половни автомобили, просечната цена на половни автомобили собори историски рекорд, сегашните цени се повисоки за околу 12 отсто, а експертите посочуваат дека до крајот на годината ќе ја пробијат границата од 25.000 евра.

Економската криза не го заобиколи ниту овој пазар, откупувачите неминовно ги чувствуваат последиците, а засега нема индиции дека ќе се стабилизира во блиска иднина.

Цените на половните автомобили почнаа да растат на почетокот на минатата година. Прво, скокнаа за 10%, како резултат на пандемијата и последователниот пад на побарувачката, а потоа и подрастично во текот на летото. На почетокот на оваа година набавката на одредени модели беше за 20 до 30 отсто поскапа од вообичаеното.

Трендот на пазарот на половни автомобили се вжешти оваа година со појавата на информации дека, покрај пандемијата, ќе има неколку поскапувања предизвикани од други фактори, како што се промените на законот во Германија и недостигот на чипови на глобалниот пазар. Практично, автомобилите кои чинат околу 7.000 евра, кога сè ќе се собере, поскапеа за речиси 4.000 евра.

Се додава дека во меѓувреме побарувачката е зголемена бидејќи некои нови автомобили сега имаат рок на испорака од една година, што ги прави користените автомобили попривлечни. Состојбата на пазарот полека се подобрува, иако цените сè уште растат, па доколку продолжи трендот на пораст, просечната цена на половните автомобили на крајот на годината ќе надмине 25.000 евра на европскиот пазар.

Побарувачката за половни автомобили се зголемува и ја надминува понудата, па просечната цена во Европа за едно возило во ноември изнесувала 24.772 евра. Тоа е за речиси 12 отсто повеќе од пред една година и највисоко откако се води статистика.

реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more

Авто новости

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Read more

Хиперавтомобилот Red Bull RB17 развива повеќе од 1.200 КС

Read more

Кои се победниците и губитниците на Euro NCAP креш тестот?

Read more

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Read more
 

Автомобили

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Хиперавтомобилот Red Bull RB17 развива повеќе од 1.200 КС

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се победниците и губитниците на Euro NCAP креш тестот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Читај повеќе

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Читај повеќе

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Читај повеќе

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Читај повеќе
  • filter

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Читај повеќе
  • filter

Пристигна освежената Škoda Octavia

Читај повеќе