Херој, бог, шампион! Како светските медиуми известуваат за Пандев и историската победа на Македонија?

Александра Спасеска
/ 13.11.2020 / 09:32

Со голот на Горан Пандев, Македонија синоќа славеше во Тбилиси и се избори за прв, историски пласмaн на Европско првенство.

Македонија се избори за прв, историски настап на ЕУРО. Во јуни 2021 година нè чекаат Холандија, Австрија и Украина во групата која однапред е позната.

URL

Светските медиуми ја објавија историската вест за македонската фудбалска репрезентација, секако со акцент на сензационалниот гол на 37-годишниот Пандев. Се чини, не можеше да се замисли поромантичен исход на фудбалската бајка на Пандев кој 19 години игра во националниот дрес.

 

Херој, бог, шампион, ветеран, класа од играч... Ова се само дел од пофалните зборови за македонскиот фудбалер во светските медиуми.

 

 

реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Австрија ќе испрати 651.000 дози вакцини од ЕУ за Западен Балкан

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Фудбал

Перес уверува: Гарантирам дека нема да има суспензии

Read more

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Озил: Детскиот сон е освојување на СП и ЛШ, а не на Супер лига

Read more

УЕФА, Премиер лига, Ла Лига и Серија А се обединија против Супер лигата

Read more
 

Спорт

Перес уверува: Гарантирам дека нема да има суспензии

Читај повеќе

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Читај повеќе

Озил: Детскиот сон е освојување на СП и ЛШ, а не на Супер лига

Читај повеќе

УЕФА, Премиер лига, Ла Лига и Серија А се обединија против Супер лигата

Читај повеќе

Претседателот на УЕФА е особено повреден од предавството на еден човек

Читај повеќе

УЕФА го возвраќа ударот: Тешки санкции за учесниците во Супер лигата

Читај повеќе

Бајиќ е новиот селектор на македонската кошаркарска репрезентација

Читај повеќе

Тотенхем го отпушти Мурињо

Читај повеќе
  • play_arrow

YouTube ѕвездата Џејк Пол го нокаутира славниот ММА борач Бен Аскрен

Читај повеќе