Ким Џонг Ун со ќерката го гледаше лансирањето на „монструозна“ интерконтинентална ракета

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун лично го надгледуваше пробното истрелување на најмоќната интерконтинентална балистичка ракета во земјата (ICBM), во друштво на ќерка му, покажуваат фотографиите на државните медиуми.

Вчерашното лансирање, второто тестирање на ICBM на Пјонгјанг во годината, вклучуваше ракета Hwasong-17, објави официјалната корејска новинска агенција, додавајќи дека таа била истрелана како одговор на „избезумените“ заеднички американско-јужнокорејски воени вежби.

Фотографиите покажаа како Ким го гледа црно-белиот Hwasong-17, кој аналитичарите го нарекоа „монструозен проектил“, како полетува кон небото.

На други фотографии е на лансирањето со ќерка му, чие име не е спомнато во државните медиуми, но од јужнокорејското разузнавање беше идентификувана како неговото второ дете Џу Ае.

Државните медиуми објавија и слики на кои се гледа Земјата од вселената, наводно направени од камера поставена на ICBM.

URL

Корејската новинска агенција соопшти дека лансирањето „ја потврдило воената готовност на единицата ICBM“, додавајќи дека тоа „немало негативно влијание врз безбедноста“ на соседните земји.

Јужна Кореја претходно соопшти дека проектилот бил истрелан по нагорна траекторија наместо кон надвор, што обично се прави за да се избегне прелетување од соседните земји.

Теоретски, Hwasong-17 ICBM може да стигне до континенталниот дел на САД, а со ова последно лансирање, Северна Кореја се обидува да го нагласи напредното ниво на своето оружје, велат аналитичарите.

„Со фотографиите на Земјата, Пјонгјанг се обидува да покаже дека може прецизно да погоди која било цел што режимот ја сака со својот ICBM“, изјави за AFP Чеонг Сеонг-чанг, висок соработник во Институтот Сејонг.

Следниот чекор најверојатно ќе биде Северна Кореја да ја истрела ракетата „под нормален агол“, што ќе покаже дека може да преживее повторното влегување во атмосферата.

реклама

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Свет

Моќен милијардер ја поддржа главната соперничка на Трамп за изборите

Read more

Ердоган: Израел мора да биде одговорен за воените злосторства во Газа

Read more

Мафијаш им предаде на италијанските власти луксузен вештачки остров кај Дубаи

Read more

Официјално: Сопругата на Кирил Буданов била отруена

Read more
 

Вести

Проекција на документарниот филм The Hip-Brainstorm на Јане Алтипармаков во Струмица

Читај повеќе
  • filter

Клиника Жан Митрев додели 80 ваучери за бесплатни педијатриски прегледи за новородечињата од Општина Центар

Читај повеќе

Моќен милијардер ја поддржа главната соперничка на Трамп за изборите

Читај повеќе

Наплатните пунктови на „Водовод“ во Сарај, Шуто Оризари и Лисиче, нема да работат денес и утре

Читај повеќе

Ердоган: Израел мора да биде одговорен за воените злосторства во Газа

Читај повеќе

Мафијаш им предаде на италијанските власти луксузен вештачки остров кај Дубаи

Читај повеќе

Ловечката Федерација на Македонија се вклучува во потрагата по Вања Ѓорчевска

Читај повеќе

Официјално: Сопругата на Кирил Буданов била отруена

Читај повеќе
  • play_arrow

Снимен моментот на експлозивна ерупција на вулкан во Јапонија

Читај повеќе