Кина отвори истрага за увоз на свинско месо од ЕУ

Кина денеска објави истрага за увоз на свинско месо и производи од свинско месо од Европската Унија по поплаките на домашните производители дека се продаваат по вештачко ниски цени.

Истрагата ќе опфати свинско месо наменето за човечка исхрана, како што се свежи, ладни и замрзнати парчиња свинско месо и свински црева, желудник, а ќе почне на 17 јуни на барање на Кинеската асоцијација за сточарство, соопшти Министерството за трговија.

Надлежниот државен орган мора да го заврши во рок од една година, со можност за продолжување за дополнителни шест месеци доколку има потреба, посочуваат од Министерството.

На крајот на минатиот месец весникот „Глобал тајмс“ објави, цитирајќи деловни извори, дека кинеските производители планираат да побараат истрага за увоз на некои свински производи од ЕУ тврдејќи дека тие се продаваат по вештачко ниски цени.

Весникот во четвртокот објави на платформата X, повикувајќи се на инсајдерски информации, дека компаниите официјално побарале истрага, без да прецизираат кои производи треба да ги опфати. Не ги наведоа ниту фирмите што го поднеле барањето.

реклама

Бизнис

Побарувачката за струја е зголемена поради топлотните бранови

Read more

Пад на акциите од технолошкиот сектор на Волстрит

Read more

Armani и Dior под истрага за експлоатација на работници

Read more

Цената на златото е највисока во историјата

Read more
 

Вести

Струшките вечери на поезијата ќе се одржат од 22 до 26 август со мотото „Допир на убавината“

Читај повеќе

Орбан: Фицо и Трамп ги нападнаа затоа што се противат на војната

Читај повеќе

Побарувачката за струја е зголемена поради топлотните бранови

Читај повеќе

„Визер“ предупредува: Патниците денеска да пристигнуваат на аеродромот најмалку 3 часа пред нивниот лет

Читај повеќе

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Македонка загина во сообраќајна несреќа кај Лесковац

Читај повеќе

Сончево и многу топло, од утре опаѓање на температурите

Читај повеќе

Рекорден број повици на 112 од постоењето на бројот за итни случаи

Читај повеќе

Пад на акциите од технолошкиот сектор на Волстрит

Читај повеќе