Кина прва успешно лансираше сателит за тестирање на 6G мрежа

Најголемата светска компанија за мобилни телекомуникации, China Mobile, беше првата во светот која успешно го лансираше првиот сателит за тестирање на 6G мрежа.

Кина со тоа направи пресвртница во нејзините напори да ја истражи интегрираната вселенска и копнена комуникациска технологија. Сателитот беше лансиран на 3 февруари заедно со уште еден сателит за 5G мрежата.

Тест сателитот на 6G мрежата беше заеднички развиен од China Mobile и Microsatellite Innovation Academy на Кинеската академија на науките. Системот има домашен хардвер и софтвер и систем за автономно, автоматизирано управување.

Во орбитата на надморска височина од речиси 500 километри носи предности како мала латентност и голема брзина на пренос на податоци во споредба со сателитите кои се на височина од 36.000 километри.

Сателитите во ниска орбита можат да го решат недостатокот на покриеност со телекомски сигнал на копнените мобилни мрежи, обезбедувајќи светски сателитски интернет услуги.

China Mobile соопшти дека планира да спроведе експерименти, забрзувајќи ја интеграцијата и развојот на технолошката индустрија од вселената до земја, пишува China Daily.

Тагови
реклама

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Read more
25 февруари 1944, Бугарите го ликвидираа Кузман Јосифоски - Питу

25 февруари 1944, Бугарите го убиле херојот Кузман Јосифоски - Питу

Read more

Вести

Научниците во Кина открија фосил на „змеј“ стар 240 милиони години

Read more

Во Египет откриен најстариот поплочен пат во светот, се знае и за што се користел

Read more

Како камера на небото: Нов сателит ќе може да шпионира конкретни луѓе

Read more

Американците се вратија на Месечината по 52 години

Read more
 

Гик

Научниците во Кина открија фосил на „змеј“ стар 240 милиони години

Читај повеќе

Во Египет откриен најстариот поплочен пат во светот, се знае и за што се користел

Читај повеќе

Нови откритија за мистериозниот натпис на бронзена рака стара 2.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Новата серија телефони Samsung Galaxy S24 го освои светот

Читај повеќе

Како камера на небото: Нов сателит ќе може да шпионира конкретни луѓе

Читај повеќе

Двојно продолжен животниот век на батеријата за iPhone 15

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците се вратија на Месечината по 52 години

Читај повеќе

Американците денес слетуваат на Месечината - прв пат по 50 години

Читај повеќе

Нов ЕУ закон за батериите: Наскоро секоја ќе мора да има „пасош“

Читај повеќе