Кинески виролог предупредува: Нови видови коронавирус се закана за луѓето

Кинеската научница Ши Женгли од Институтот за вирусологија во Вухан, предупреди дека во некои области во јужниот и југоисточниот дел на Кина, лилјаците се носители на други видови коронавирус, кои уште сега можат да се пренесат на луѓето.

Таа оцени дека е можно тие опасни вируси веќе да циркулираат и надвор од границите на Кина, пренесе Guardian.

„Тие вируси треба да ги побараме и во други земји во Азија, не само во Кина, предложи Ши, која се занимава со изучување на коронавирусот што го пренесуваат лилјаците. Таа и нејзиниот тим веќе 10 години ги проучуваат коронавирусите.

реклама

Здравје

Работат против имунитетот – овие три намирници ја саботираат одбраната на организмот

Read more

Го намалува холестеролот, помага за слабеење, спречува рак - моќта на куркумата

Read more

Сој, варијанта или мутација? Постојат разлики во термините кај вирусите

Read more

Четката за заби треба да се мие темелно најмалку еднаш на секои две недели

Read more

Нови видеа

play_arrow

Како ќе биде запаметен Месут Озил во Арсенал?

Read more
play_arrow

Ова се најлошите трансфери што ги договорил Жозе Мурињо

Read more
play_arrow

Научете како да играте шах за помалку од 10 минути

Read more
play_arrow

Прошетка со Елон Маск низ канцелариите на SpaceX     

Read more
play_arrow

Креативни начини како да ја организирате кујната

Read more
play_arrow

Најсмешната фејл компилација на неделата

Read more
play_arrow

Моментот кога Елон Маск си го купил првиот суперспортски автомобил

Read more
play_arrow

Сообраќајно чудо: Супербрз воз кој „лета“ со 620 километри на час

Read more
play_arrow

Преслатка реакција на маче кога за првпат ќе види снег

Read more
play_arrow

Искрен трејлер за „Wonder Woman 1984“

Read more
play_arrow

НАСА 2021: Ајде да одиме на Месечината!

Read more
play_arrow

Како се чисти снегот во Mадрид?

Read more