Коби, спиј мирно, твоите желби се исполнети

Јанис Адетокумбо и Никола Јокиќ успешно ја завршија минатата сезона и го исполнија предизвикот поставен од покојниот Коби Брајант.

Коби Брајант е кошаркарска легенда, една од најголемите спортски икони на сите времиња и човек кој целата кариера ја помина во Лос Анџелес Лејкерс, со кого пет пати го освојуваше шампионскиот прстен.

Неговото пензионирање беше одлична спортска вест, и откако замина на заслужен одмор, тој се обиде да тренира со бројни НБА играчи, и да ги сподели овие предизвици со овие помлади херои, т.н. „Mamba Challenge“.

URL

Никола Јокиќ доби задача да биде МВП, а Јанис Адетокумбо да стане НБА шампион откако претходно успешно го заврши предизвикот да стане МВП во регуларниот дел од сезоната.

Коби Брајант почина на 26 јануари 2020 година, а летото 2021 година, неговите желби и предизвици се исполнети... Знаеме дека Коби не би сакал да се застане по исполнувањето на предизвиците, туку да прескокне и поголема пречка.

URL

Никола Јокиќ е МВП, а Јанис Адетокумбо е шампион во НБА. Сигурно ги гледа од небото додека сјае од гордост.

„Коби Брајант смета дека можам да го направам тоа... морав да го направам“, рече Јанис Адетокумбо по освојувањето на шампионската титула.

URL
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Басистката на „Манескин“ настапи топлес на концерт во Париз

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Кошарка

Радуловиќ: Далеку сме од идеалната форма, претстојната сезона ќе нема изразит фаворит

Read more

О'Нил контра НБА супер тимовите: Јас одбрав да не играм со Данкан и Хаким

Read more

Јокиќ е подготвен за ММА

Read more

Адетокунбо се сретна со претседателката на Грција: И да не добиевме грчки пасоши, повторно тука ќе се враќавме

Read more
 

Спорт

Објавени платите во Милан, Ибра убедливо на врвот

Читај повеќе
  • play_arrow

Мурињо: Судијата и ВАР уништија фантастично дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Читај повеќе
  • play_arrow

Усик му ги врати појасите на Џошуа по шокантниот пораз

Читај повеќе

Ферги: Враќањето на Роналдо беше како Цезар да влегува во Рим

Читај повеќе

Строгите навики на Левандовски: Сите оброци ги почнува со десерт

Читај повеќе

Фетел: Кога заврна, трката се претвори во лотарија

Читај повеќе

Јубилејна стота победа во Формула 1 за Луис Хамилтон

Читај повеќе

Фернандеш со порака до навивачите на Јунајтед по поразот од Астон Вила

Читај повеќе