Koenigsegg сака да го порази Bugatti и да вози со 500 км/ч

Ланскиот рекорд на Bugatti е трн во око за шведскиот производител.

Лани летото Bugatti ја претстави специјалната изведба Chiron Super Sport 300+ со која успеа да извози со рекордна брзина од 489,484 километри на час.

Време е некој да го симне од врвот, а добар кандидат за тоа е Koenigsegg.

Според блогот Supercarblog, уште во март во Женева ќе можеме да го видиме Mission 500, концептот кој има само една задача  - да вози со 500 км/ч.

Се претпоставува дека основата за овој ѕвер ќе биде хиперспортскиот Jesko со 5.0-литарски V8 мотор од 1.600 коњски сили и максимален вртежен момент од 1.500 Nm кога користи E85.

Наводно веќе може да оди до 482 км/ч, па новата цел – да лета со 500 – се чини подостижна.

Судејќи по досега достапните податоци, шведскиот производител е повеќе од способен да го сруши рекордот, освен ако во тоа прв не успее Hennessey Venom F5, адутот на Американците.

реклама

Морничави остатоци од напуштени хотели низ Југославија

Read more

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Read more

Измачувал животни и се фалел на социјални мрежи

Read more

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Read more

Концепти

Kia ќе претстави 7 нови електрични модели до 2027 година

Read more

Nissan го откри изгледот на долгоочекуваниот наследник на моделот 370Z

Read more

Новиот Nissan GT-R R35 Final Edition ќе развива 710 КС

Read more

Dacia со тизери ги најави новите Sandero, Sandero Stepway и Logan

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Mercedes има одговор на Tesla електричниот камион

Читај повеќе
  • filter

Колку чинат моделите од новата Mercedes С класа?

Читај повеќе

КОВИД кризата ги покажа забите: Нов пад на продажбата на автомобили

Читај повеќе

Kia ќе претстави 7 нови електрични модели до 2027 година

Читај повеќе
  • filter

Тјунираниот Porsche Cayenne сега развива 690 КС

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ова е новото Ferrari Portofino M со поголема моќност

Читај повеќе
  • filter

Nissan го откри изгледот на долгоочекуваниот наследник на моделот 370Z

Читај повеќе
  • filter

Ова е новиот Audi A3 G-Tron

Читај повеќе
  • play_arrow

Кршење Lamborghini во првиот трејлер за новите авантури во Top Gear

Читај повеќе