Кога ќе излезе iOS 17 и кои телефони ќе го добијат?

Дали вашиот iPhone е меѓу 24-те модели кои го поддржуваат новиот оперативен систем?

По премиерата на новите уреди на Apple, од кои особено значајни се iPhone 15 Pro и iPhone 15 Pro Max, многумина веќе знаат дали ќе купат некој од новите модели. Доколку не сте меѓу нив, а користите iPhone од претходните генерации, тогаш сигурно ве интересира дали вашиот телефон ќе го добие новиот iOS 17 и кога тоа ќе се случи.

Новиот оперативен систем првпат беше претставен за време на настанот WWDC 2023 одржан во јуни, а сега, по нешто повеќе од три месеци бета тестирање, конечно е подготвен да се појави на поддржаните уреди на iPhone.

Во претходните години Apple не го објавуваше експлицитно датумот на лансирање на новиот оперативен систем, но корисниците го добија ажурирањето во првите денови од неделата по премиерата на новите уреди. Сепак, оваа година ситуацијата е поинаква, а гигантот од Купертино на својата веб-страница официјално објави дека iOS 17 ќе излезе во понеделник на 18 септември.

Лансирањето на нов оперативен систем значи дека некои телефони ќе ја изгубат поддршката, односно нема да ја добијат, а и овој пат ништо не е сменето. Значи, проверете го списокот со 24 поддржани уреди на кои ќе пристигне iOS 17 за да бидете сигурни дека ќе пристигне на вашиот уред:

iPhone 15

iPhone 15 Plus

iPhone 15 Pro

iPhone 15 Pro Max

iPhone 14

iPhone 14 Plus

iPhone 14 Pro

iPhone 14 Pro Max

iPhone 13

iPhone 13 mini

iPhone 13 Pro

iPhone 13 Pro Max

iPhone 12

iPhone 12 mini

iPhone 12 Pro

iPhone 12 Pro Max

iPhone 11

iPhone 11 Pro

iPhone 11 Pro Max

iPhone XS

iPhone XS Max

iPhone XR

iPhone SE (2020)

iPhone SE (2022)

Тагови
реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Софтвер

Апликацијата Google Messages достигна милијарда корисници, доби 7 новитети

Read more

Дали ги знаете 10-те најкорисни кратенки во Microsoft Word?

Read more

Microsoft го најави Copilot AI за Windows 10

Read more

Кога вашиот модел на Samsung смартфон ќе добие Android 14?

Read more
 

Гик

WhatsApp додаде опција за таен код за криење разговори

Читај повеќе

Италијанци ќе го градат модулот за живеење на Месечината

Читај повеќе

Апликацијата Google Messages достигна милијарда корисници, доби 7 новитети

Читај повеќе
  • filter

Virgin Atlantic направи историски лет меѓу Лондон и Њујорк користејќи одржливо авионско гориво

Читај повеќе

Со нас се од самиот почеток: Вошките и нивната улога во проучувањето на миграциите на луѓето

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Кина: Најдовме геометриски форми под површината на Марс

Читај повеќе
  • filter

Европски божикни базари со најдолга и најинтересна традиција

Читај повеќе

Новооткриени сидра на брегот на Сицилија даваат нов увид во архајскиот период

Читај повеќе

Увери се во револуционерна елеганција во производството на Vivax 4K QLED Android TV

Читај повеќе