Кога Land Rover Defender станува отпорен на експлозии на гранати

Inkas ја претстави својата верзија на Land Rover Defender (2023) која содржи заштита од сите видови оружје (360 степени).

Благодарение на Inkas, Defender може да издржи експлозија на две рачни гранати DM51, а неговата предност е што е тешко да се разликува од стандардниот модел.

Експертите на Inkas направија сè што можеа за да го задржат препознатливиот изглед на теренецот, а неговата заштита го исполнува нивото CEN 1063 BR6. Тоа значи дека ги штити патниците од напади со автоматски пушки со муниција 7,62, но и од гранати.

Одлуката да се задржи дискретен овој Defender дополнително придонесува за безбедноста, така што тоа не е само естетски избор.

Компанијата ги постигна своите цели со спроведување на сеопфатни мерки за оклоп за заштита на страните, горниот дел и подвозјето на возилото. Тие вклучуваат употреба на балистичко стакло од воена класа, задна оклопна преграда, заштита на резервоарот за гориво и засилување на критичните структурни точки, клучните механички компоненти и вградување на гуми.

Покрај тоа што изгледа „фабрички“, целта на Inkas беше Defender да „вози“ како луксузен Land Rover. За да се справи со дополнителната тежина, Defender доби помоќни сопирачки и понапредна суспензија, а резултатот е „беспрекорно удобно возење дури и на најгрубите терени“.

Сепак, немаше промени во перформансите, останува уште 5.0-литарскиот V8 мотор на Land Rover кој развива 518 КС, што е повеќе од доволно за теренецот да се справи со дополнителната тежина. Defender може да биде опремен и со опционална безбедносна опрема, вклучувајќи систем за филтрирање на кислород во кабината, систем за гаснење пожар и сирена за итни случаи.

Цената не е јавно објавена, но блиндираниот Defender е достапен за клиентите ширум светот.

Remote video URL
Тагови
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Авто новости

Tesla Model Y е најпродаван автомобил во светот

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Read more

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Read more
 

Автомобили

Tesla Model Y е најпродаван автомобил во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Читај повеќе

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Читај повеќе
  • filter

Bentley ги претстави моделите Bentayga и Continental GTC Huntsman Edition

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Легендарната BMW Серија 5 првпат и „на струја“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Volkswagen ја најави премиерата на Touareg

Читај повеќе
  • play_arrow

Како роботите ќе ги пратат вулканизерите во предвремена пензија?

Читај повеќе

Како ќе функционираат „црните кутии“ кои од следната година ќе бидат поставени во новите автомобили?

Читај повеќе