Кога новиот македонски фудбалски дрес ќе се најде во продажба?

Филип Здравески
/ 22.03.2023 / 13:26

Откако синоќа ФФМ ги промовираше новите дресови во кои ќе настапува македонската фудбалска репрезентација, првото прашање што многумина си го пострави беше кога фановите ќе можат си набават дрес.

За да го дознаеме одговорот на ова прашање се обративме, нормално, во Фудбалската федерација на Македонија. Одговорот е дека, за жал, дресовите во продажба ќе стигнат дури за некој месец.

„Во соработка со производителот Jako засега стигна само гарнитура за играчите за претстојните два натпревара, квалификацискиот со Малта и пријателската со Фарските Острови. Планот за пуштање на дресовите во промет е за месец јуни, кога треба да стигнат поголеми количини“, ни изјавија од ФФМ.

Во јуни Македонија прво игра дома со Украина на 16-ти, а три дена подоцна ѝ гостува на Англија.

Реакциите на фановите за новиот македонски дрес се генерално позитивни. За потсетување, фудбалерите од 2016 година настапуваа во истите дресови и беа веројатно единствената европска репрезентација која толку долго настапуваше во ист дрес.

URL

Она што дополнително сакавме да го знаеме е зошто бројките на предната страна, чие место е позиционирано точно да го заменуваат сонцето, не се во жолта боја за да личат како вистинска замена на сонцето, туку се во бела, детаљ што многумина го коментираа на социјалните мрежи.

„Бројките се во бела боја да одговараат со знакчето на производителот Jako, кое се наоѓа на градите спротивно од логото на ФФМ и кое е бело“, ни изјавија од Федерацијата. Додадоа и дека варијантата со жолти бројки е интересна, па кој знае, можеби до пуштањето во промет ќе има корекција.

Фото: ФФМ

Тагови
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Read more

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Фудбал

Елмас доби специјален подарок од Наполи – Златното стапало на Марадона

Read more

Од понеделник во продажба билетите за Македонија - Украина

Read more

Рамос си заминува од ПСЖ, се прости со емотивна порака

Read more

Чави ги сака Кимих и Караско во Барселона

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Елмас доби специјален подарок од Наполи – Златното стапало на Марадона

Читај повеќе

Од понеделник во продажба билетите за Македонија - Украина

Читај повеќе

Алушовски го презеде кормилото на ГРК Охрид

Читај повеќе

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Читај повеќе
  • play_arrow

Рамос си заминува од ПСЖ, се прости со емотивна порака

Читај повеќе
  • play_arrow

Кениска атлетичарка го собори светскиот рекорд на 1.500 метри, па се расплака

Читај повеќе

Чави ги сака Кимих и Караско во Барселона

Читај повеќе

Бербатов: Дарко Панчев ми беше идол

Читај повеќе

Милевски: Во денешниот фудбал нема апсолутни аутсајдери

Читај повеќе