Кои модели добија по пет ѕвезди на последното EuroNCAP тестирање?

На последните тестови на EuroNCAP, сите пет ѕвезди ги обезбедија KIA EV6, Mercedes-Benz C-Class, Volkswagen Multivan и Volvo C40 Recharge.

Значително построгите критериуми на организацијата EuroNCAP, која со децении ја испитува безбедноста на автомобилите при различни судири, не им пречеа на KIA, Mercedes, VW и Volvo, чии модели EV6, C-Class, Multivan и C40 Recharge ги освоија сите пет ѕвездички во последните „креш-тестови“.

Remote video URL
Remote video URL

Stellantis, на двоецот Opel Astra/Peugeot 308 на помина со ѕвезда помалку, а причината за нешто послабиот резултат во однос на четирите споменати модели лежи во недостатокот на одредени безбедносни системи кои ја намалуваат можноста за судир. PHEV верзиите на Astra и 308 исто така освоија четири ѕвезди.

Remote video URL

Сите тестирани модели постигнаа завидни резултати во заштитата на возрасните патници и децата во кабината.

Remote video URL
Тагови
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Авто новости

Tesla Model Y е најпродаван автомобил во светот

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Read more

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Read more
 

Автомобили

Tesla Model Y е најпродаван автомобил во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Читај повеќе

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Читај повеќе
  • filter

Bentley ги претстави моделите Bentayga и Continental GTC Huntsman Edition

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Легендарната BMW Серија 5 првпат и „на струја“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Volkswagen ја најави премиерата на Touareg

Читај повеќе
  • play_arrow

Како роботите ќе ги пратат вулканизерите во предвремена пензија?

Читај повеќе

Како ќе функционираат „црните кутии“ кои од следната година ќе бидат поставени во новите автомобили?

Читај повеќе