Кој беше најкористениот емотикон во 2021 година?

Емотиконите, или попознати како смајлиња, се веќе редовен дел од нашата неформална онлајн комуникација.

Според New York Times, пандемијата влијаела на сите аспекти на животот, од модата до храната, но една работа останала иста - емотиконите што ги испраќаме.

Според конзорциумот Unicode, девет од десет од најуптребуваните во 2019 година, која беше последната година со објавена листа, се повторуваат во 2021.

Red Heart е на второто место, додека број еден не ги изненади експертите.

Генерацијата Z го мрази, но емотиконот што плаче од смеење бил најчесто користениот изминатава година.

„Многу луѓе можат да се поистоветат со тоа, дури и ако статистиката не изгледа сосема исто ако ја прашате генерацијата Z“, вели Александар Робертсон, истражувач на Google.

Гледано од аспект на платформите, ситуацијата е нешто поинаква. Смеење до солзи е на второ место на Twitter, додека расплаканите емотикони се на прво место.

Во прилог на нивната флексибилност зборува и фактот што огромното мнозинство од стандардните 10 останаа во употреба и покрај пандемијата.

„Ова покажува дека не мораме да комуницираме со широк опсег на термини, како и многу специфични концепти“, вели креативниот директор на Google, Џенифер Даниел, која понатаму објаснува дека не ни требале емотикони за COVID-19.

Интересното што го открива статистиката е дека емотиконот за микроби скокна во употреба од 1.086 на 477 место, но не беше меѓу најкористените.

„Имаме уште многу на што да се смееме и да плачеме, без разлика дали се работи за пандемија или не“, рече таа.

Тагови
реклама

Иран заплени два грчки танкери како одговор на американската акција

Read more

Најпознатата руска манекенка во провокативно издание прошета во Кан

Read more

Порошенко ставен на „црната листа“, се обиде да ја напушти Украина

Read more

Три начини како може да се заразите со мајмунски сипаници

Read more

Интернет

Twitter казнет со 150 милиони долари

Read more

Дали телефоните нè прислушуваат: Како знаат за што зборуваме и зошто добиваме реклами за тоа?

Read more

Канада го забрани достапот на Huawei до 5G мрежите

Read more

Колку пати дневно вашите податоци се споделуваат додека сте онлајн?

Read more
 

Гик

Голем интерес за младинскиот предизвик – Генерација без граници, пријавете се!

Читај повеќе

SpaceX го лансираше првиот „крипто сателит“

Читај повеќе

Научниците предвидуваат: Луѓето ќе слетаат на астероид во 2073, а на Јупитер во 2103 година

Читај повеќе

Како вулканските ерупции создаваат молњи?

Читај повеќе
  • play_arrow

ЕСА објави нови неверојатни слики од Сонцето

Читај повеќе

Twitter казнет со 150 милиони долари

Читај повеќе
  • filter

InSight Mars го испрати последното селфи од Црвената планета

Читај повеќе

Дали телефоните нè прислушуваат: Како знаат за што зборуваме и зошто добиваме реклами за тоа?

Читај повеќе

Универзумот се шири многу побрзо отколку што мислевме

Читај повеќе