ЧЕМПИОНШИП 2023/2024

Кој влегува во Премиершип: Драмата го достигна врвот, на повидок вистинско изненадување

Битката за влез во англиската Премиер лига оваа година нуди многу повозбудливо искуство од претходните сезони, а има три екипи во жестока трка.

Пред неколку недели се чинеше дека Лестер е сигурен патник да се врати во Премиер лигата, но „Лисиците“ испуштија неверојатно 17 бодови пред тогаш третопласираниот Лидс.

Лестер моментално е трет со 85 бодови (и натпревар помалку), а за влез во Премиер лигата ќе се бори со второпласираниот Лидс (86 бода) и првопласираниот Ипсвич (87 бодови).

Станува збор за Ипсвич, на кој никој не му предвидуваше ниту борба за влез во повисок ранг. Но, тимот предводен од неодамнешниот помошник тренер на Манчестер Јунајтед, Киран МекКена, игра фантастично и е прв на табелата и покрај сите очекувања.

Сите тројца конкуренти за пласман во повисок ранг синоќа забележаа победи на домашен терен. Лестер победи со 3:1 против Норич, Ипсвич со пресврт беше подобар од Саутемптон (3:2), а Лидс беше подобар од Хал (3:1).

URL

Две екипи директно ќе се пласираат во Премиер лигата, а оние од 3. до 6. место ќе разигруваат во плеј-оф за последното место.

Инаку, за Ипсвич своевремено настапуваше поранешниот македонски репрезентативец Величе Шумуликоски.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Фудбал

Легендарниот Малдини во кариерата од само еден играч побарал дрес

Read more

Луис Алберто побарал да го раскине договорт со Лацио

Read more

Скопјани, ајде на стадион: Се игра градското дерби

Read more

Љоренте практикува палео диета

Read more
 

Спорт

Конор МекГрегор се враќа во октагонот

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс играле 56 секунди подолго - НБА мораше да признае грешка

Читај повеќе

Легендарниот Малдини во кариерата од само еден играч побарал дрес

Читај повеќе

Шампионката во трискок нема да го брани златото во Париз

Читај повеќе

Луис Алберто побарал да го раскине договорт со Лацио

Читај повеќе

Скопјани, ајде на стадион: Се игра градското дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ трагичар во шокантниот пораз на Денвер

Читај повеќе

Заврши регуларниот дел од сезоната во Евролигата

Читај повеќе

Ѓоковиќ одби да одговори на новинарско прашање, тајната на успехот ја чува 15 години

Читај повеќе