Која земја го измислила фудбалот?

Англичаните тврдат дека нивната земја е лулка на фудбалот. Но, тие само ги напишале првите правила. Фудбалот се играл многу пред овие островјани да земат перо и да одредат како точно ќе се игра.

навистина е тешко да се одреди кој народ го измислил фудбалот како спортска игра. Пред Англичаните да ги постават модерните правила, фудбалот постое со векови, па и со милениуми. Многу древни народи практикувале игра страшно слична на фудбал, но со различни правили, а и со многу поинаков број на играчи во една екипа. Игри налик на фудбалот се играле во Средна Америка, Кина, Грција, Јапонија, Рим, Јужна Америка... па како тогаш да се одреди кој го измислил фудбалот? А, мора да фудбалот да го препишеме на само еден народ?

реклама

Фудбал

Кејн: Сакам да освојам трофеи, но со Тотенхем

Read more

Забавната страна на тренинзите во Манчестер Сити

Read more

Рома со преубаво видео му го честиташе 60-тиот роденден на Мурињо

Read more

Пике официјално се пофали со новата девојка

Read more

Нови видеа

play_arrow

15 неверојатни животински фосили најдени досега

Read more
play_arrow

10 најголеми скандали на „Американски идол“

Read more
play_arrow

Што ќе се случи во човечкото тело ако хибернира 100 години?

Read more
play_arrow

Фејл компилација на неделата

Read more
play_arrow

Актери и актерки кои одлично владеат акценти и дијалекти

Read more
play_arrow

The Circle: Најапсурдната идеја на Дубаи досега

Read more
play_arrow

Што се случува со стадионите по Светското?

Read more
play_arrow

Стопете 500 калории со 30 минути вежбање во домашни услови

Read more
play_arrow

Прв трејлер за романтичната комедија „Your Place Or Mine“ со Рис Витерспун и Ештон Кучер

Read more
play_arrow

Фејлови кои не завршија добро

Read more
play_arrow

Искрен трејлер за „Glass Onion: A Knives Out Mystery“

Read more
play_arrow

Како се рангираат менаџерите во Премиер лига како играчи?

Read more