Која земја има најбрз интернет во светот?

Анализата на брзината на интернетот во 220 земји и територии во светот покажа дека Европа е подобра од Америка, но не и подобра од некои делови на Азија, додека Африка е на дното.

Тајван е на самиот врв на светот кога станува збор за брзината на интернетот. Ова го покажуваат податоците за 2023 година објавени од британски Cable.

Просечната брзина на преземање податоци во Тајван е 153,51 Mbps, што е само малку пред второпласираната Франција со 152,45 Mbps.

Тајван и минатата година беше на врвот на оваа листа, потсетува Statista, нагласувајќи го брзиот напредок што го постигна Тајван. Тогаш, таа земја имаше многу побавна просечна брзина од 135,88 Mbps.

Во 2022 година Јапонија беше на второто место. Иако земјата, исто така, забележа зголемување на просечната брзина на интернетот, таа е многу помала и изнесува само 2,37 Mbps.

И кога ќе се вклучат сите измерени локации, малиот остров Џерси, во Ла Манш, има најбрз широкопојасен интернет во просек, со неверојатни 264,52 Mbps.

Анализата на брзината на интернет во 220 земји и територии низ светот откри како еволуирале брзините на преземање во текот на изминатите неколку години.

Од 2020 до 2023 година глобалната просечна брзина на преземање на интернет речиси двојно се зголемила - од 24,8 Mbps во 2020 година на 46,8 според најновата анализа.

Сепак, сè уште има големи разлики помеѓу различни региони во светот. Во 2023 година, Западна Европа има најголема просечна брзина - 118,7 Mbps, многу пред второпласираната Северна Америка со 94 Mbps.

На другиот крај од табелата се Северна Африка и Субсахарска Африка, кои имаат најмали просечни брзини со 9,8 и 12,1 Mbps, соодветно.

Тагови
реклама

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Историски резил во францускиот парламент

Read more

5 симптоми кои укажуваат на проблеми со црниот дроб

Read more

Интернет

Што значат кратенките како QR, GPS, PDF, URL?

Read more

Поставен нов рекорд во брзина на интернет

Read more

Google го укинува бесконечното скролање

Read more

TikTok ја претстави апликацијата Whee слична на Instagram

Read more
 

Гик

Кинезите го претставија првиот нуклеарен реактор отпорен на топење

Читај повеќе

Доаѓа новиот Dimensity чипсет од средна класа - ќе биде моќен како Snapdragon 8 Gen 3

Читај повеќе

5 тајни на универзумот што ќе ве воодушеват

Читај повеќе

Игрици на акција: Microsoft ја затвора продавницата Xbox 360

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi Mix Fold 4 е потенок, полесен и помоќен од својот претходник

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Роверот на Марс случајно скрши карпа и откри нешто интересно

Читај повеќе

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Читај повеќе
  • filter

Воланот за тркачки симулации е идентична реплика на оној во болидот на Мерцедес

Читај повеќе

Дали Помпеја била погодена од земјотрес во исто време со вулканската ерупција?

Читај повеќе