Колкаво е дозволеното ниво на алкохол во крвта за возачите во земјите низ Европа?

Некаде толеранцијата е 0,5 промили, некаде помалку, некаде нема, но без разлика на прописите, немојте да пиете алкохол ако планирате да возите.

Лето е и луѓето патуваат. Кога се на одмор имаат тенденција да бидат поопуштени, па почесто консумираат алкохол.

Доколку седите зад воланот на возило, советот е да се држите подалеку од алкохол, во која било количина, па дури и најмала.

Управувањето на моторно возило под дејство на алкохол е една од водечките причини за предизвикување на сообраќајни незгоди со сериозни и фатални последици. Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата потенцира дека алкохолот сериозно ја нарушува способноста за безбедно управување на моторно возило и апелира дo возачите да не управуваат со истото под дејство на алкохол.

Штетното влијание на алкохолот на способноста за управување на моторно возило е научно потврдено и докажано во пракса,  а  управувањето на моторно возило под дејство на алкохол се санкционира во сите држави.

Водејќи се од фактот дека во различните држави има различен  праг на толеранција, односно максимално дозволените количини на алкохол во крвта се различни,  РСБСП изготви табеларен преглед со цел информација на возачите на моторни возила.

Дозволено количество алкохол во крвта за возачи, комерцијални возачи и возачи почетници прикажани во грамови на литар:

Заклучно со 2016 година.

Во однос на ограничувањата на алкохол кои се однесуваат за Македонија, во делот кој се однесува на професионални возачи и возачи почетници, важно е да се потенцира дека дозволените количини од 0,09 грамови на литар се минимални и се приближно еднакви на нула толеранција на алкохол во крвта за професионални возачи и возачи почетници.

реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Авто новости

Кога електричните автомобили ќе се доближат по цена до бензинците?

Read more

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Read more

Хиперавтомобилот Red Bull RB17 развива повеќе од 1.200 КС

Read more

Кои се победниците и губитниците на Euro NCAP креш тестот?

Read more
 

Автомобили

Кога електричните автомобили ќе се доближат по цена до бензинците?

Читај повеќе

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Хиперавтомобилот Red Bull RB17 развива повеќе од 1.200 КС

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се победниците и губитниците на Euro NCAP креш тестот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Читај повеќе

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Читај повеќе

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Читај повеќе

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Читај повеќе
  • filter

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Читај повеќе