Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Често го слушаме тврдењето дека мажите постојано мислат на секс. Поточно, популарен мит вели дека мажите помислуваат на секс на секои седум секунди. Која е вистината?

Државниот универзитет во Охајо спроведе студија за тоа колку студентите мислат на секс, храна и спиење. Откриено е дека мажите помислуваат на секс во просек 19 пати, додека жените го прават тоа во просек 10 пати.

Значи, резултатите од истражувањето сугерираат дека мажите помислуваат на секс речиси двојно повеќе од жените. Сепак, истражувачите изјавија дека всушност нема значајна врска помеѓу полот и размислувањата за интимните односи.

Мажите почесто помислуваат на секс, но и за храна и спиење почесто од жените. Во 2019 година, компаниите OnePoll и Pure Romance спроведоа истражување за тоа колку сексуално активните Американци се подготвени да зборуваат за интимните врски.

Резултатите покажаа дека 65 проценти од нив се чувствуваат удобно да ги споделат овие информации со другите, а од нив, 29 проценти од луѓето рекле дека им е „многу удобно“ да разговараат за тоа.

Секако, повеќето од нив зборуваат за секс со партнерот/партнерката (61 отсто), потоа со најдобриот другар/најдобрата другарка (60 отсто), пријателите (40 отсто), колегите на работа (28 отсто) и цимерите (26 отсто).

реклама

Љубов и секс

Откријте ги помалку познатите ерогени зони за фантастичен секс

Read more

Кои хороскопски знаци имаат најмногу среќа во љубовта?

Read more

Што никогаш не треба да правите пред секс?

Read more

Потези што го прават мажот фантастичен љубовник

Read more
 

Магазин

Викенд хорскоп од 24 до 26 мај: Лавот е полн со емпатија, Вагата конечно се опушта

Читај повеќе

Како да се ослободите од мравките во домот?

Читај повеќе

Зошто децата стануваат понемирни кога се со родителите?

Читај повеќе

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Читај повеќе

Откријте ги помалку познатите ерогени зони за фантастичен секс

Читај повеќе

Три суплементи што може да бидат штетни за мозокот ако се земаат непотребно

Читај повеќе

7 знаци дека сте станале фитнес зависник и веќе на сите им сте преку глава

Читај повеќе

Зошто е важно да ја бришете прашината од листовите на собните растенија?

Читај повеќе

Докторка објасни сè што треба да знаеме за новиот сој на коронавирус

Читај повеќе