Колку килограми кармин јадеме во просек во текот на животот?

Луѓето кои користат шминка можат да апсорбираат и инјектираат потенцијално токсични полифлуороалкилни супстанции (PFAS) во нивното тело, според новата студија објавена во Environmental Science & Technology Letters.

Истражувачите откриле високо ниво на флуор - што укажува на веројатно присуство на PFAS - во повеќето водоотпорни маскари, течни кармини и пудри што биле тестирани.

Некои од производите со највисоки нивоа на флуор беа подложени на понатамошна анализа и беше потврдено дека сите содржат најмалку четири загрижувачки PFAS супстанции. Повеќето производи со висока содржина на флуор, вклучувајќи ги и оние за кои е потврдено дека имаат PFAS, ја немале наведената супстанција на етикетата.

„Жените во просек јадат неколку килограми кармин во текот на животот“, вели Греам Писл, виш автор на студијата и професор по физика на Универзитетот Нотр Дам.

„Но, за разлика од храната, хемикалиите во кармините и другите производи за шминка и лична нега се скоро целосно нерегулирани во САД и Канада. Како резултат на тоа, милиони луѓе несвесно носат PFAS и други штетни хемикалии на лицето и телото секој ден“.

Некои PFAS се поврзани со широк спектар на сериозни последици по здравјето, од рак, прекумрена дебелина до потешки форми на COVID-19. Само мал дел од илјада PFAS супстанции се тестирани за токсичност, но сите PFAS се исклучително перзистентни во животната средина.

Покрај тоа што може да се внесат преку производите за усни, PFAS супстанциите може да се апсорбираат во кожата и солзните канали во козметиката.

Направени се тестирања

Истражувачкиот тим тестирал 231 козметички производ купени во САД и Канада за флуор. Повеќе од три четвртини од водоотпорните маскари, скоро две третини од пудрите и течните кармини и повеќе од половина од производите за очи и усни имаа високи концентрации на флуор.

Сите 29 производи избрани за насочена анализа содржеа најмалку четири специфични нивоа на PFAS што може да се набљудуваат. Ова ги вклучува PFAS кои се распаѓаат на други PFAS, за кои се знае дека се многу токсични и штетни за животната средина. Откриени се и флуоротеломерни метакрилати, што укажува на деградација на страничните ланци на флуоропоимери, понудени на пазарот како „еколошки“ алтернативи на индивидуалните PFAS.

Многу производи PFAS се рекламираат како „долготрајни“ или „отпорни на бришење“. Важно е да се напомене дека скоро ниту еден производ проучен со насочената анализа немаше наведено PFAS како состојка на етикетата. Ова им отежнува на потрошувачите да избегнуваат козметика која содржи PFAS дури и кога ги читаат декларациите.

„PFAS не се неопходни за шминкањето. Со оглед на нивната голема штетност, верувам дека не треба да се користат во ниту еден производ за лична нега", вели Арен Блум, коавтор на студијата.

реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Никој не сака да работи како сточар, иако платите се и до 50.000 денари

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more

Вести

Што се случува со пчелите ако внесат кофеин?

Read more

Дали ќе ги спасиме северните бели носорози од истребување?

Read more

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Read more

Профитот на Facebook поголем за 10 милијарди долари во вториот квартал од лани

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Дали новиот телескоп на НАСА ќе ја реши мистеријата за темната енергија?

Читај повеќе

Климатска криза пред 325 милиони години ги истребила праисториските ајкули

Читај повеќе

Што се случува со пчелите ако внесат кофеин?

Читај повеќе

Климатските промени ќе предизвикуваат уште поекстремни временски услови

Читај повеќе

Дали ќе ги спасиме северните бели носорози од истребување?

Читај повеќе

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Читај повеќе

Sony продаде повеќе од 10 милиони конзоли PlayStation 5

Читај повеќе

Претставени Huawei P50 и P50 Pro

Читај повеќе

Рускиот модул Наука ја дестабилизираше Меѓународната вселенска станица

Читај повеќе