Колку пари има заработено Ѓоковиќ во кариерата и колку им бега на Надал и Федерер?

По освојувањето на завршениот Мастерс во Торино, српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ го собори и рекордот на банкарската сметка.

Имено, Ѓоковиќ со победата против Јаник Синер инкасираше 4,4 милиони долари и со тоа ја надмина бројката од 180 милиони долари што ја заработи во текот на кариерата.

Тој пристигна во Торино со 176,2, а сега има 180,6 милиони долари на неговата банкарска сметка, со што стана првиот тенисер кој некогаш надминал 180 милиони долари од наградниот фонд во кариерата.

URL

Претходно беше единствениот кој надминал 140 милиони долари, а за доминацијата на Ѓоковиќ на турнирите говори и еден друг податок.

Никој од тенисерите досега не ја надминал цифрата од 140 милиони долари, а прв зад Новак е Рафаел Надал со заработка од 134,6 милиони долари.

Трет е Роџер Федерер со 130,5 милиони долари, а потоа следуваат Серена Вилијамс (94,8 милиони долари), Енди Мареј (64,2), Пит Сампрас (43,2), Венус Вилијамс (42,5), Симона Халеп (40,2) и Марија Шарапова (38,7).

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Тенис

Колку заработи Ѓоковиќ во 2023 година?

Read more

Ѓоковиќ ја презеде одговорноста за елиминацијата на Србија од Дејвис купот

Read more

Колку пари има заработено Ѓоковиќ во кариерата и колку им бега на Надал и Федерер?

Read more

Изненадување на стартот на завршниот Мастерс: Зверев го победи Алкараз по пресврт

Read more
 

Спорт

Заврши есенскиот дел во 1.МФЛ, мешаница на врвот и на дното

Читај повеќе

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс го освоија НБА купот – МВП трофејот за Леброн Џејмс

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонија ЃП бара оставки во Судиската организација

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајнтрахт го декласира Баерн – пукна петарда во мрежата на Нојер

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува во Евертон?

Читај повеќе

Анчелоти: Не ми требаат пари, не би заминал во Саудиска Арабија за 500 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Fun with Flags со Фримпонг од Леверкузен

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се менува рамнотежата на моќ во светскиот фудбал?

Читај повеќе