Колку време треба да се вежба за тоа да стане навика?

Ф.З.
/ 20.06.2023 / 19:59

Според податоците добиени од ново истражување, потребно е време за да се развие конзистентна рутина за вежбање.

Една неодамнешна студија објавена во списанието Proceedings of the National Academy of Sciences покажа дека времето потребно за воспоставување навика во теретана е веројатно подолго отколку што би сакале, околу шест месеци, според истражувањето.

Студијата, предводена од истражувачи од Калтек, Универзитетот во Чикаго и Универзитетот во Пенсилванија, го истражувала формирањето навики користејќи алатки за машинско учење што го следеле однесувањето на илјадници луѓе. Студијата мери и колку време е потребно на здравствените работници да развијат практики за миење раце.

„Мислам дека има некои навики што се поавтоматски, а некои за кои е потребен повеќе напор. И мислам дека вежбањето е една од оние кои бараат повеќе труд“, рече Џејми Шапиро, професор по спорт и психологија на перформанси на Универзитетот во Денвер, кој не е поврзан со студијата.

За фитнес делот од студијата, истражувачите ги следеле шемите на записите од одење во теретана на 30.000 луѓе кои оделе во синџирот за фитнес, 24 Hour Fitness, во текот на 4 години. Резултатите покажале дека на луѓето им треба околу половина година за да воспостават постојана навика за вежбање.

Според Колин Ф. Камерер, директор на T&C Chen центарот за социјална невронаука и одлучувачка невронаука во Калтек, и автор на студијата, истражувачите измериле колку добро може да се предвидат посетите на една личност во теретана врз основа на долгата листа на променливи, вклучувајќи ги и временски интервал помеѓу посетите, нивната историја во теретана, колку месеци по ред оделе и многу повеќе.

Авторите сметале дека одењето во теретана е воспоставена навика доколку би можеле да предвидат кои денови од неделата испитаниците ќе одат во теретана врз основа на податоците што ги собрале од сите променливи што ги измериле.

„Според нашите податоци, колку често луѓето одат и дали одат предвидливо, варира. Во просек, тие поминуваат 22% од деновите - околу еден до два дена во неделата. Ако имаме навика значи дека можеме да предвидиме што ќе биде тие еден или два дена. Ако не можеме да предвидиме кои денови ќе одите, тогаш тоа го дефинираме како немање навика“, додава тој.

реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Фит

Вежба со која ќе топите масти и кога спиете

Read more

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Read more

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Истражување покажа колку време е потребно за да се забележат резултати од вежбањето

Read more
 

Магазин

  • play_arrow
  • filter

Кејт Мидлтон се појави на Вимблдон и ја одушеви публиката

Читај повеќе

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Читај повеќе

Каде во светот жените имаат најбујни гради?

Читај повеќе

Три најдобри протеини за здравo срце

Читај повеќе
  • play_arrow

Вежба со која ќе топите масти и кога спиете

Читај повеќе

Што ни се случува во телото ако цел ден сме под клима?

Читај повеќе
  • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе