Колку време треба да вежбате дневно ако имате седечка работа?

А.С.
/ 17.02.2023 / 14:02

Седењето по неколку часа секој ден не е добро за нашето здравје. Но, колку вежбање е потребно за да се сузбијат негативните последици од седењето цел ден?

Околу 30 до 40 минути вежбање дневно би требало да бидат доволни, покажуваат истражувањата. Имено, до 40 минути умерена до интензивна физичка активност секој ден е вистинската количина за 10 часа седење, пишува ScienceAlert.

Во истражувањето учествувале 44.370 луѓе од повеќе земји. Резултатите покажаа дека ризикот од смрт кај луѓето кои седат се зголемува колку помалку вежбаат.

Затоа, активностите како што се пешачење, возење велосипед, танцување, јога, па дури и градинарство и домашни работи можат да го намалат ризикот од рана смрт.

Експертите истакнуваат дека се потребни дополнителни истражувања за да се утврди колку минути вежбање е најдобро за одредени возрасни групи и типови на тело, но дефинитивно се препорачуваат 40 минути доколку седите многу секој ден.

реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Фит

Храна што ќе ви помогне да го стопите салото на стомакот

Read more

Како да излезете од магепсаниот круг на диети и дебелеење?

Read more

4 вежби без опрема што ќе ви го трансформираат целото тело за само 4 недели

Read more

На што се должи неверојатната трансформација на Џеф Безос?

Read more
 

Магазин

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Читај повеќе

Докопан во сос од бело вино и сенф

Читај повеќе

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе