Колку време треба да вежбате дневно ако имате седечка работа?

А.С.
/ 17.02.2023 / 14:02

Седењето по неколку часа секој ден не е добро за нашето здравје. Но, колку вежбање е потребно за да се сузбијат негативните последици од седењето цел ден?

Околу 30 до 40 минути вежбање дневно би требало да бидат доволни, покажуваат истражувањата. Имено, до 40 минути умерена до интензивна физичка активност секој ден е вистинската количина за 10 часа седење, пишува ScienceAlert.

Во истражувањето учествувале 44.370 луѓе од повеќе земји. Резултатите покажаа дека ризикот од смрт кај луѓето кои седат се зголемува колку помалку вежбаат.

Затоа, активностите како што се пешачење, возење велосипед, танцување, јога, па дури и градинарство и домашни работи можат да го намалат ризикот од рана смрт.

Експертите истакнуваат дека се потребни дополнителни истражувања за да се утврди колку минути вежбање е најдобро за одредени возрасни групи и типови на тело, но дефинитивно се препорачуваат 40 минути доколку седите многу секој ден.

реклама

Вучиќ: Вечерва ставив крај на кариерата

Read more

Како да се ослободите од мравките во домот?

Read more

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Read more

Викенд хороскоп од 24 до 26 мај: Лавот е полн со емпатија, Вагата конечно се опушта

Read more

Фит

Вежба која жените над 40 години треба да ја прават секој ден

Read more

7 знаци дека сте станале фитнес зависник и веќе на сите им сте преку глава

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

5 работи кои се забранети после 5 попладне ако сакате да ослабете

Read more
 

Магазин

Кардиолозите откриваат која храна е неопходна за здрави артерии

Читај повеќе

4 постапки што покажуваат дека мажот е емотивно незрел

Читај повеќе
  • play_arrow

Вежба која жените над 40 години треба да ја прават секој ден

Читај повеќе

Најдобриот зеленчук за превенција од рак, според онколозите

Читај повеќе

Кое месо е најдобро за здраво срце?

Читај повеќе

Викенд хороскоп од 24 до 26 мај: Лавот е полн со емпатија, Вагата конечно се опушта

Читај повеќе

Како да се ослободите од мравките во домот?

Читај повеќе

Зошто децата стануваат понемирни кога се со родителите?

Читај повеќе

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Читај повеќе