Компани го напушта Манчестер Сити

Манчестер, 19 мај 2019 (МИА) – Капитенот на Манчестер Сити, Венсан Компани, го напушта англискиот шампион. Ова го објави клубот со посебна порака на официјалната веб-страница на „граѓаните“.

Од соопштението станува јасно дека разделбата меѓу двете страни е на барање на дефанзивецот.

Компани беше дел од тимот на „граѓаните“ цели 11 години, освојувајќи четири титули, две ФА Купа, четири Лига Купа и два „Комјунити шилд“ трофеи. Белгискиот репрезентативец одигра 360 натпревари за Сити, во кои постигна 20 гола.

„Без оглед колку е тешко за мене, време е да си заминам. По каква сезона се повлекувам само! Јас не чувствувам ништо друго освен благодарност. Благодарен сум на сите оние кои ме поддржаа на ова посебно патување во овој многу посебен клуб. Се сеќавам на првиот ден јасно, како на последниот. Се сеќавам на безграничната добрина, што ја добив од луѓето од Манчестер. Никогаш нема да заборавам како сите обожаватели на Сити останаа лојални кон мене во добрите, и особено во лошите времиња. Против сите предвидувања, секогаш ме подржуваа и ме инспирираа никогаш да не се предавам. Шеикот Мансур го промени мојот живот, како и животот на сите обожаватели на Сити во целиот свет. За тоа, јас ќе бидам благодарен засекогаш“, сподели Белгиецот на официјалниот сајт на Сити.

Се очекува Компани наскоро да објави што планира во иднина.

реклама

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Следи нов Чернобил ако Азербејџан ги оствари заканите против Ерменија

Read more

Три хороскопски знаци во кои се раѓаат најголемите женкари

Read more

Филипче се сретна со сестрите од Инфективна, кои поднесоа барање за отказ

Read more

Фудбал

Пандев негативен и на вториот тест

Read more

Меси објави крај на „војната“ со Барселона: Се извинувам и ја преземам одговорноста

Read more

Олимпијакос, Динамо и Ференцварош ќе играат во ЛШ

Read more

Ерменскиот капитен го остави фудбалот и стана војник

Read more

Спорт

Пандев негативен и на вториот тест

Читај повеќе

Меси објави крај на „војната“ со Барселона: Се извинувам и ја преземам одговорноста

Читај повеќе

Олимпијакос, Динамо и Ференцварош ќе играат во ЛШ

Читај повеќе

Серена Вилијамс се повлече од Ролан Гарос

Читај повеќе

Ерменскиот капитен го остави фудбалот и стана војник

Читај повеќе
  • play_arrow

Каде му „запна“ на Пеп во Манчестер Сити?

Читај повеќе
  • play_arrow

Тим на Отпишаните: Играчи од кои клубовите требаше да се ослободат летово

Читај повеќе
  • play_arrow

Дајер мораше во веце среде натпревар, Мурињо тргна по него

Читај повеќе

Милан го бара Далот

Читај повеќе