Концерт под отворено небо на Меморија во јуни

Пет години по големиот повратнички концерт во „Метрополис арена“, култната македонска поп-рок група „Меморија“ на 11 јуни ќе одржи концерт под отворено небо на стадионот на Армијата во Градскиот парк во Скопје.

На денешната прес-конференција во градската кафеана „Пелистер“, членовите од бендот споделија дека концертот е замислен како своевидна „концертна матурска рокенрол забава на генерациите“.

Петар Георгиевски истакна дека со истиот жар, со засилен состав, продолжуваат понатаму.

– Пробите ни одат феноменално, рече Георгиевски.

Останатите членови дополнија дека „Меморија“ е бенд кој е составен од пријатели и се надеваат дека ќе „скршат нога“ да наполнат наш стадион со наша музика.

– И после пет години како никогаш да не сме се развенчале, многу добро функционираме и драго ми е што ќе свириме во Градски парк, бидејќи, тоа место е најсветлата точка во Скопје, истакна вокалот Апостол Поце Икономов.

Ристо Самарџиев сподели дека е убеден дека публиката заслужува да добие убава енергија.

– Се ослободува времето и убеден сум дека заслужуваме да доживееме една убава енергија, да живееме онака како што треба. Забава, радост, дружба, заедништво, убеден сум дека тоа ќе се случи на 11 јуни на стадионот на АРМ, рече Самарџиев.

„Дојдете, ќе биде супер, свирачки бендот е најдобар до сега“, порача бендот.

На концертoт, како што информираа организаторите, ќе може да се слушне и „Високи штикли и црни чорапи“ изворно од „Конкорд“, а ќе настапи и групата „Ареа“. „Меморија“ преку песна ќе му оддаде почит и на Аки Ракимовски. Најавија и други изненадувања кои што публиката ќе може да ги види и слушне на 11 јуни.

Картите за концертот ќе бидат пуштени во продажба денеска по 18 часот.

Тагови
реклама

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Поранешен бунтовник стана претседател на Колумбија, најави преговори со нарко-бандите

Read more

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Read more

МК сцена

Хуманитарен настап на Ламбе Алабаковски и Некст Тајм во Тетово

Read more

По 16 години повторно Рудар-рок фест во Пробиштип

Read more

Охрид фест на 2 и 3 септември, ќе настапат Кики Лесендриќ, Владо Калембер, Златко Пејаковиќ

Read more

Презакажан концертот на Дајте музика

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Новата серија на Netflix од 165 милиони долари ги воодушеви критичарите: Вистинско ремек дело

Читај повеќе

Хуманитарен настап на Ламбе Алабаковски и Некст Тајм во Тетово

Читај повеќе

Warner Bros потврди: Ќе се снима Joker 2

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајката на Стифлер откри дека благодарение на American Pie спиела со 200 партнери

Читај повеќе

Скорсезе ќе снима нов филм со Леонардо Дикаприо

Читај повеќе

Како ќе прозвучи Џими Хендрикс во изведба на биг бенд оркестарот на ЗЏМ

Читај повеќе
  • play_arrow

Излезе нов трејлер за Andor, новата Star Wars серија

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјален трејлер за новата серија Partner Track на Netflix

Читај повеќе

Првиот сопруг на Џеј Ло откри интимни детали и порача: Бракот со Бен е осуден на пропаст

Читај повеќе