КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ФИБА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО 2023

Кошаркарите водеа на полувреме, па загубија од Украина

Македонската кошаркарска репрезентација доживеа висок пораз вечерва во Киев во 2. коло од мундијалските квалификации.

По високиот пораз од 29 поени разлика на стартот од Шпанија, денеска македонските кошаркари потклекнаа и пред Украина. На гостувањето во Киев домашната селекција триумфираше со 78:61, иако Македонија на полувреме имаше водство од 30:34.

„Одличен, пред сѐ, дефанзивен почеток имавме во Киев. Не му дозволивме на домаќинот да влезе во некој офанзивен елемент. Напротив, ги приморавме Украинците во 9 минути да имаат само 11 реализации“, велат од КФСМ.

По полувремето, во третата четвртина за само 4 минути Украинците направија серија од 11:3, со што поведоа со 41:37. Македонците се вратија во игра израмнувајќи на 41:41, но потоа почна падот кој резултираше со незаслужено висок пораз од 17 разлика.

Најефикасен на паркетот беше домашниот кошаркар Артем Пустовиј кој постигна 18 поени, а потоа следуваше нашиот Бојан Крстевски со 14. Во нашиот табиор забележителен настап имаше и Џејкоб Вајли со 12 поени и 9 скокови. 10 поени постигна Адем Мекиќ, а 7 поени и 6 скока запиша Андреј Маслинско.

Наредните натптревари за нашата репрезентација се во февруари кога на 24 ѝ гостуваме на Грузија, а потоа на 27 на домашен терен го пречекуваме истиот противник.

реклама

Месечен хороскоп за април: Три знака ќе имаат животен пресврт

Read more

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

Пресврт - iOS 17 ги носи најбараните функции на iPhone

Read more

Кошарка

Јокиќ ги уништи 76ерс и потврди доминација незабележана 50 години

Read more

Дончиќ заработи суспензија во маестрална партија

Read more

Дончиќ казнет со 35.000 долари поради гест кон судиите

Read more

Прв трипл-дабл во кариерата за Инграм, со совршена игра испиша историја

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

7 земји од кои се очекува да имаат поквалитетен фудбал

Читај повеќе

Бразилски фудбалер ја пробал исхраната на Роналдо: Мислев дека ќе умрам

Читај повеќе

Статистиката е против него: Ребиќ го напушта Милан?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Меси доби статуа од КОНМЕБОЛ, ќе стои до оние на Пеле и Марадона

Читај повеќе
  • play_arrow

Рикардо возеше Ф1 болид во австралиска оф-роуд авантура

Читај повеќе

Тотенхем за 10 години платил 62,5 милиони евра отштета за отпуштени тренери

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ ги уништи 76ерс и потврди доминација незабележана 50 години

Читај повеќе

Шефот на Ла Лига: Се смеев од срце кога Баерн го елиминираше ПСЖ

Читај повеќе

Македонските фудбалери ја победија репрезентацијата на Фарски Острови

Читај повеќе