КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ФИБА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО 2023

Кошаркарите водеа на полувреме, па загубија од Украина

Македонската кошаркарска репрезентација доживеа висок пораз вечерва во Киев во 2. коло од мундијалските квалификации.

По високиот пораз од 29 поени разлика на стартот од Шпанија, денеска македонските кошаркари потклекнаа и пред Украина. На гостувањето во Киев домашната селекција триумфираше со 78:61, иако Македонија на полувреме имаше водство од 30:34.

„Одличен, пред сѐ, дефанзивен почеток имавме во Киев. Не му дозволивме на домаќинот да влезе во некој офанзивен елемент. Напротив, ги приморавме Украинците во 9 минути да имаат само 11 реализации“, велат од КФСМ.

По полувремето, во третата четвртина за само 4 минути Украинците направија серија од 11:3, со што поведоа со 41:37. Македонците се вратија во игра израмнувајќи на 41:41, но потоа почна падот кој резултираше со незаслужено висок пораз од 17 разлика.

Најефикасен на паркетот беше домашниот кошаркар Артем Пустовиј кој постигна 18 поени, а потоа следуваше нашиот Бојан Крстевски со 14. Во нашиот табиор забележителен настап имаше и Џејкоб Вајли со 12 поени и 9 скокови. 10 поени постигна Адем Мекиќ, а 7 поени и 6 скока запиша Андреј Маслинско.

Наредните натптревари за нашата репрезентација се во февруари кога на 24 ѝ гостуваме на Грузија, а потоа на 27 на домашен терен го пречекуваме истиот противник.

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Кошарка

Леброн: Имаме добар тим, но немаме резултат, многу сум разочаран

Леброн стигна до 10.000 скокови во кариерата

Трипл-дабл со 49 поени на Јокиќ и неверојатна асистенција за победа по продолженија

Трипл-дабл на Дончиќ за победа на Далас, Леброн ги водеше Лејкерс до важна победа

Новиот Роналдо: Пола Европа го сака 15-годишниот Ендрик