Крај за моторот V8: Mercedes го претстави хибридот C63 S E Performance

Mercedes-AMG конечно и официјално го претстави сосема новиот спортски C63, а иако неговиот мотор е половина од стариот C63, на новиот модел нема да му недостасуваат исклучителни перформанси бидејќи комбинацијата на електрични и бензински мотори произведува дури 680 коњски сили.

Првиот Mercedes-Benz C63 AMG од 2008 година засекогаш ќе има посебно место во автомобилскиот свет со своите 451 КС од големиот 6,2-литарски V8 мотор кој покрај фантастичните перформанси имаше и звук што тресеше. Меѓутоа, сега дојде ново време.

Од првиот C63, компактниот модел AMG помина низ неколку промени. Така, атмосферскиот V8 беше заменет со 4.0-литарски V8 со двоен турбо полнач кој произведуваше поголема моќност и вртежен момент и покрај помалата работна зафатнина. На купувачите не им пречеше турбо технологијата, па дури и таа генерација на C63 се продаваше исклучително добро.

Сега C63 е на друга и уште порадикална пресвртница, па сега изгуби половина од своите цилиндри, а наместо V8 моторот, сега има моќен 2.0-литарски линиски четирицилиндричен потпомогнат од електричен мотор.

Во замена за губење на волуменот, инженерите на AMG на најмоќниот C-Class му дадоа турбополнач со технологија за засилување EQ за моментален одговор, но и електричен мотор на задната оска покрај батеријата за да додаде уште поголема моќност. Сега C63 е plug-in хибрид кој има 680 КС и вртежен момент од неверојатни 1.020 Nm. Не само што овие бројки се најдобри и највисоки досега за C-Class, туку со овој погон, новиот C63 стана еден од најмоќните AMG модели досега.

Електричниот мотор со моќност од 150 kW (204 КС) е поставен на задната оска, каде што е интегриран со двостепен електричен менувач и електронски контролиран заден диференцијал со делумно блокирање во компактен електричен погонски уред (EDU). Инженерите на AMG го нарекуваат ова склопување P3 хибрид. Лесна батерија со високи перформанси се наоѓа и над задната оска.

Remote video URL

Таков комплексен, но моќен погон обезбедува импресивни перформанси на возење: седанот и караванот забрзуваат од место до 100 км/час за само 3,4 секунди. Забрзувањето завршува само на електронски ограничени 280 км/час (комби 270 км/час, во двата случаи со опционалниот AMG пакет за возачи).

Интересно е и тоа што Mercedes-AMG истовремено го претставува новиот C63 како седан и како караван, а за прв пат во C63 е поставен целосно променливиот систем за погон на четири тркала AMG Performance 4MATIC+. Покрај ефикасниот пренос на енергија на патот, овој погон го носи и режимот DRIFT за уште поголемо задоволство при возењето. Покрај погонот, како дел од стандардната опрема беше додадено и активно управување со задната оска, што е уште една единствена карактеристика во овој сегмент на спортски компактни седани.

Remote video URL

Како што се очекуваше, има негативна страна во инженерството на толку многу хардвер, а во случајот со C63, тоа е тежината. Со тежина од 2.111 кг, новиот C63 е значително 456 кг потежок од Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio, или 301 кг повеќе дури и од најтешката BMW M3 Competition со погон xDrive.

Формата ја следи функцијата

Дизајнот на новиот C63 S се разликува од Mercedes-Benz C-Class по неговите помускулести пропорции. Моделите на седан и караван се базираат на значително изменета каросерија AMG. Предниот дел е подолг за 50 милиметри, а предните браници се забележително пошироки. Сè на сè, вкупните надворешни димензии значително се разликуваат од стандардниот Mercedes-Benz C-Class. Така и седанот и караванот добија дополнителни 83 милиметри во должина. Пошироката патека на тркалата напред резултираше со 76 милиметри поголема вкупна ширина на предната оска, додека меѓуоскиното растојание се зголеми за десет милиметри.

Елегантен ентериер со новата генерација AMG Performance седишта

Во внатрешноста, спортските седишта AMG со посебни комбинации на бои и материјали со карактеристична шема на шевови придонесуваат за префинет впечаток. Достапни се и многу индивидуални опции за внатрешни работи. Ексклузивните бои и разновидните напа кожни тапацири со втиснат амблем AMG во предните потпирачи за глава служат за да се нагласи спортската и луксузна страна на новиот C63 S.

Целосно редизајнираното седиште AMG Performance од втората генерација е достапно како опција. Неговата посебна карактеристика се страничните потпирачи за грб на седиштата со отвори за заштеда на тежина, кои исто така овозможуваат подобра вентилација. Ако се избере тапацир од напа кожа, тогаш се подразбира контрастната боја на влошките. Обликот на потпирачот за грб се стеснува кон дното, додека логото AMG сега е поставено помеѓу мат хромираните отвори под интегрираниот потпирач за глава.

Цените за новиот Mercedes-AMG C63 сè уште не се познати, додека продажбата се очекува да започне следната година.

Тагови
реклама

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Колку ќе платите за кафе, храна и сладолед на одмор во Грција?

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more

Авто новости

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Read more

Каков специјален Cybertruck ќе добиеме во Европа?

Read more

Проверете една работа во автомобилот пред да тргнете на патување

Read more

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Read more
 

Автомобили

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Читај повеќе

Каков специјален Cybertruck ќе добиеме во Европа?

Читај повеќе

Проверете една работа во автомобилот пред да тргнете на патување

Читај повеќе

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Читај повеќе

Грешка при полнење гориво што може сериозно да го оштети вашиот автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow

Ако видите паричка на вратата од автомобилот, веднаш повикајте полиција

Читај повеќе

Toyota Celica се враќа со 2.0-литарски турбо мотор и погон на 4 тркала

Читај повеќе