Land Rover Explore пристигнува во април

Land Rover Explore е смартфон кој го произведува британската компанија Bullitt, која исто така стои позади смартфоните Kodak Ektra и Cat S60.

Bullitt во минатото произведуваше мобилни телефони за компаниите Caterpillar, Kodak и JCB, а сега направи смартфон и за автомобилската компанија Land Rover.

Овој смартфон беше само најавен на саемот ISPO, кој се одржа неодамна, а целосно ќе биде претставен на јавноста на Mobile World Congress, кој се одржува во Барселона на крајот на овој месец.

Кога станува збор за изгледот на смартфонот, неговиот долен дел од маската е дизајниран така што потсетува на решетката на ладилникот на актуелните Land Rover модели, а тука се и вертикалните линии на задната страна, кои навистина даваат до знаење дека се работи за модел од компанијата Land Rover. Смартфонот го напојува батерија од 4.000 mAh за која од Bullitt тврдат дека може да издржи до два дена без полнење. Уредот има и 2,6 GHz decacore MTK Helio X27 процесор, 4 GB RAM и 64 GB внатрешна меморија.

Телефонот е достапен и во Adventure Pack верзија, која доаѓа со керамичка GPS антена од 25 милиметри. Антената е специјално направена за да ги зголеми шансите да добиете прием на тешко достапни места. Додатниот Adventure Pack е отпорен на вода и прашина, а може и да преживее пад од 1,8 метри.

Покрај овој, Land Rover Explore ќе биде достапен и во Bike Pack, кој ќе му овозможи на корисникот да го прицврсти телефонот на рачката од велосипедот, за побезбеден транспорт при возењето. Како последна верзија на телефонот се појавува Battery pack, кој доаѓа со дополнителна батерија од 4.370 mAh.

Продажбата на овој смартфон почнува во април, а цената на основниот модел ќе изнесува 649 евра, додека цената на додатните верзии и понатаму останува непозната.

реклама

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Read more

Конор Мекгрегор ја запроси Ди по 12 години врска

Read more

Најдобри вежби за стомачни мускули, научно докажано

Read more

Психопатите и нарцисоидните луѓе почесто не ги почитуваат мерките за заштита од COVID-19

Read more

Мобилни

Google објави тизер за новиот смартфон Pixel – што да очекуваме?

Read more

Блогерите побрзи од Apple: Објавени фотографии од екранот на iPhone 12

Read more

OnePlus го претстави новиот смартфон Nord

Read more

Нови шпекулации: Apple во септември ќе го претстави најновиот iPhone

Read more

Гик

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX лансираше ракета со нови Starlink сателити

Читај повеќе

Богатството на Марк Закерберг порасна на 100 милијарди долари

Читај повеќе

На Арктикот исчезнаа две санти мраз стари 5.000 години

Читај повеќе

Постапката за одобренија за 5G во Македонија ќе почне до крај на годината преку аукција

Читај повеќе

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Читај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат COVID-19 за компјутерски напади на поголеми жртви

Читај повеќе

Вакцината на „Novavax“ против COVID-19 успешно произвела антитела

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонци измислија маска која преведува на осум јазици

Читај повеќе