Леброн откри кога планира да ја заврши кариерата

НБА ѕвездата Леброн Џејмс ги отфрли навестувањата за пензионирање, велејќи дека „не е подготвен да ја заврши својата спортска кариера бидејќи сè уште чувствува голема љубов кон кошарката“, тврди AFP.

„Веќе не ме интересира колку поени ќе постигнам, и што можам, а што не можам на теренот. Вистинското прашање за мене е дали можам да продолжам да играм без повреди. Денот кога нема да можам да дадам сè од себе на теренот ќе ми биде последен. И тој ден сè уште не е дојден“, рече Леброн на доделувањето на наградите Espy на ABC.

Леброн (38) ја освои наградата Espy за рекордната мината сезона, кога се проби на првото место на вечната листа на стрелци во најсилната кошаркарска лига во светот, надминувајќи го бројот на поени што претходно ги собра Карим Абдул-Џабар. Додаде дека тренирањето на неговите синови му помогнало да задржи свежа перспектива за спортот со кој се занимава повеќе од две децении.

Во август тој го продолжи договорот со Лос Анџелес Лејкерс и ќе ја игра најмалку уште сезоната 2024/25.

Фудбалерот Патрик Махоумс и скијачката Микаела Шифрин ги добија наградите за спортист на годината на ABC, а НФЛ клубот Канзас Сити Чифс наградата за тим на годината.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Read more

Кошарка

Лејкерс го освоија НБА купот – МВП трофејот за Леброн Џејмс

Read more

Неверојатна партија на Леброн Џејмс за финалето на НБА Купот

Read more

Кошаркарите на Монако гневни по поразот од Партизан: Ова е срам за Евролигата

Read more

Индијана и Њу Орлеанс изненадувачки се пласираа во полуфиналето на НБА купот

Read more
 

Спорт

Заврши есенскиот дел во 1.МФЛ, мешаница на врвот и на дното

Читај повеќе

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс го освоија НБА купот – МВП трофејот за Леброн Џејмс

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонија ЃП бара оставки во Судиската организација

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајнтрахт го декласира Баерн – пукна петарда во мрежата на Нојер

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува во Евертон?

Читај повеќе

Анчелоти: Не ми требаат пари, не би заминал во Саудиска Арабија за 500 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Fun with Flags со Фримпонг од Леверкузен

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се менува рамнотежата на моќ во светскиот фудбал?

Читај повеќе