НБА 2021/22

Леброн стана втор стрелец во историјата, 37-те поени на Дончиќ недоволни за Далас

Ноќеска во НБА се одиграа само четири натпревари, а во центарот на вниманието беше Леброн Џејмс.

Џејмс стана втор најдобар стрелец во историјата на НБА лигата откако успеа да го престигне легендарниот Карл Мелоун на вечната листа. Беше на 20 поени зад тоа второ место, а на натпреварот против Вашингтон постигна 38 со што ја презеде оваа позиција.

Достигнувањето го направи во втората четвртина кога откако поентираше времето застана на 5:06, а публиката стана на нозе за да го посздрави со громогласен аплауз.

Леброн сега има 36.947 поени на своето конто, а пред него е само најдобриот стрелец во историјата на НБА, Карим Абдул-Џабар со 38.387 поени.

Џејмс на натпреварот со Вашингтон забележа и 10 скока и 6 асистенции, но и тоа не беше доволно за Лејкерс да избегнат пораз. Вашингтон славеше со 127:119 најмногу благодарение на Кристапс Порзињѓис кој постигна 27 поени.

Remote video URL

Одличен индивидуален учинок во поразот на својот тим имаше и Лука Дончиќ. Во поразот на Далас на гостувањето кај Шарлот со 129:108, Словенецот постигна 37 поени со дури 8 тројки, но немаше расположени соиграчи.

Резултати:

Минесота Тимбервулвс - Милвоки Бакс 138:119
Шарлот Хотнетс - Далас Маверикс 129:108
Кливленд Кавалирс - Детроит Пистонс 113:109
Вашингтон Визардс - Лиос Анџелес Лејкерс 127:119

Табела:

Standings provided by SofaScore LiveScore
реклама

Кошарка

Како Вест стана логото на НБА?

Read more

Бостон и третпат го победи Далас и дојде на чекор до рекордната титула

Read more

Бостон направи нов чекор кон титулата, ниту феноменалната игра на Дончиќ не му помогна на Далас

Read more

Лејкерс најде тренер во Конектикат

Read more
 

Спорт

Надал поради Олимпијадата го пропушта Вимблдон

Читај повеќе

Милан го потврди ангажманот на Фонсека

Читај повеќе

Неверојатен потег: Грузиец одби да игра на ЕУРО за да оди како навивач

Читај повеќе

Пелистер е меѓу 12-те клубови кои побарале вајлд карта за Лигата на шампиони

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Вест стана логото на НБА?

Читај повеќе
  • play_arrow

Бостон и третпат го победи Далас и дојде на чекор до рекордната титула

Читај повеќе
  • play_arrow

Титмус постави нов светски рекорд на 200 метри слободно

Читај повеќе

Нема одобрение од родителите - нема да игра на Копа Америка

Читај повеќе

Македонија ќе има претставници на ЕУРО 2024: Делегат и кондициски тренер на судии

Читај повеќе