Лесјак и Дејвис промовирани во нови ракометари на Еурофарм Пелистер

Македонскиот ракометен вицешампион Еурофарм Пелистер денеска ги претстави словенечкиот голман Урбан Лесјак и португалскиот среден бек Вилсон Дејвис за свои нови засилувања.

„Кога стигна опцијата за Битола веднаш ми беше интересна. Градот го знаев бидејќи играв тука со Ханофер, Филип Кузмановски ми кажа многу убави зборови за клубот, градот, организацијата, сопственикот и засега сè функционира супер и едвај чекам да почнат натпреварите“, изјави за клупската веб-страница голманот на словенечката ракометна репрезентација.

„Имаме добар ростер, имаме луѓе зад нас во клубот кои добро работат и верувам дека ова е добар проект“, додаде Лесјак, кој последните 4 години го бранеше голот на бундеслигашот Ханофер.

Remote video URL

Редовите на битолскиот прволигаш од новата сезона ќе бидат посилни и за средниот бек на португалската репрезентација, Вилсон Дејвис, кој дојде во редовите на Еурофарм Пелистер по три сезони минати во францускиот прволигаш Иври.

„Можноста да дојдам тука ми ја понуди мојот менаџер, кој ми ја претстави идејата на клубот да конструира силен тим за да ги освои домашните трофеи. Тоа ме заинтересира многу и не беше тешко да се одлучам да потпишам за овој клуб“, изјави Дејвис за официјалната веб-страница на РК Еурофарм Пелистер.

Remote video URL
Тагови
реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Ракомет

Македонските кадетки го освоија 12. место на ракометниот Мундијал

Read more

Лесјак и Дејвис промовирани во нови ракометари на Еурофарм Пелистер

Read more

Дејан Манасков нов ракометар на Вардар 1961

Read more

Скопје од денеска домаќин на Светското првенство за ракометарки до 18 години

Read more
 

Спорт

Ѓоковиќ до Кирјос: Ќе освоиш Грен слем ако почнеш да тренираш капуера

Читај повеќе

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Читај повеќе

Македонските кадетки го освоија 12. место на ракометниот Мундијал

Читај повеќе

Седлоски: Одиме на победа со два разлика

Читај повеќе

Мајката на Рабјо последна пречка за трансферот во Манчестер Јунајтед

Читај повеќе
  • play_arrow

Ефектот Мурињо: Рома на пријателска го наполни стадионот и приреди шоу

Читај повеќе

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд цензуриран поради вулгаризми: Не ми оди јазикот

Читај повеќе
  • play_arrow

Голот со „ножички“ на Меси ги одушеви и противничките навивачи

Читај повеќе