Левандовски: Се чувствувам како дете со нова играчка

Полскиот напаѓач Роберт Левандовски во интервју за Marca уште еднаш им се извини на сите фанови на Баерн за напуштањето на клубот, додавајќи дека сега се чувствува како дете со нова играчка.

Левандовски со цело срце сакаше да го напушти Баерн и кариерата да ја продолжи во Барселона, а иако клубот на почетокот му ја затвори вратата и бараше 50 милиони евра од шпанскиот клуб, на крајот челниците на тимот од „Камп Ноу“ ја платија бараната сума и на тој начин беше обезбеден потписот на овој фантастичен напаѓач.

„Знам дека моето заминување погоди многу фанови, тоа можам да го разберам и за тоа сакам уште еднаш да се извинам. Беше важно и неопходно да сфатам дека сум подготвен за промена. На крајот, сите сме луѓе. По 12 години во Германија ми стана јасно дека моето време истече. Ситуацијата беше тешка за сите и моравме да ја најдеме најдобрата опција“, изјави Левандовски.

После тоа, тој вели дека многу му била потребна промена.

„Ми требаше промена, ми требаше патување во друга земја и друг клуб. Сега се чувствувам како дете со нова играчка“, изјави Левандовски.

Левандовски во изминатите 8 сезони во дресот на Баерн постигна 344 голови на 375 натпревари.

Во изминатите две сезони беше најдобар стрелец во Европа и добитник на Златната копачка, а ФИФА го прогласи за најдобар играч во светот во изминатите две сезони.

реклама

Анален секс за почетници: 13 прашања кои секогаш сте сакале да ги поставите

Read more

Бритни Спирс повторно се разголи на Instagram, обожавателите се загрижени

Read more

Колапс на доларот: Многумина го предвидуваат, но никако да се случи

Read more

Картаполов без кочници: Кажете што се случува на фронтот, Русите не се глупави

Read more

Фудбал

Меси најави: Во Катар ќе биде моето последно Светско првенство

Read more

Станковиќ нов тренер на Сампдорија

Read more

Македонската фудбалска репрезентација на 65. место на ФИФА ранг-листата

Read more

Повеќе не ја кријат врската: Тоти конечно се појави со новата девојка

Read more
 

Спорт

Меси најави: Во Катар ќе биде моето последно Светско првенство

Читај повеќе

Станковиќ нов тренер на Сампдорија

Читај повеќе

Македонската фудбалска репрезентација на 65. место на ФИФА ранг-листата

Читај повеќе
  • play_arrow

Бејзбол навивач се фрли преку ограда обидувајќи се да фати историски хоум-ран

Читај повеќе

Повеќе не ја кријат врската: Тоти конечно се појави со новата девојка

Читај повеќе

Бразилскиот тренер-силувач осуден на 109 години затвор

Читај повеќе
  • play_arrow

Пиоли: Милан направи премногу грешки против Челси

Читај повеќе

Јокиќ се повреди пред стартот на сезоната

Читај повеќе

Се степаа играчи на Голден Стејт Вориорс, ќе летаат и казни

Читај повеќе