Lexar ја претстави првата SD мемориска картичка со капацитет од 1TB

Поголемото понекогаш е подобро, а тоа е точно она што сакаше Lexar да го постигне со новата мемориска картичка. Замислена како картичка за професионални фотографи, Lexar SDXC има капацитет од 1TB, што ќе биде доволно за стотици и стотици висококвалитетни фотографии.

Иако неколку компании веќе најавија мемориски картички со истиот капацитет, Lexar е првата која ја произведе и ја претстави на јавноста.

Со брзина на вчитување од 95MB/s и брзина на снимање од класата V30, Lexar 1TB 633x SDXC UHS-I картичката ќе им помогне на професионалните фотографи да снимаат и сликаат содржини со висок квалитет и во големи количини.

„Пред скоро 15 години, Lexar најави дека ќе произведе SD картичка со капацитет од 1GB. Денеска, возбудени сме што ја најавуваме картичката со капацитет од 1TB во истиот практичен формат. Како што корисниците продолжуваат да бараат поголеми капацитети за нивните камери, комбинацијата од супербрзи перформанси и огромен капацитет им нуди опција на креаторите да снимаат огромни количини на слики и видеа во 4К резолуција“, изјави Џои Лопез, маркетинг менаџер на Lexar.

Врвните перформанси ја натераа компанијата да се опушти со цената, па затоа таа доаѓа во прилично скапо пакување од 500 американски долари.

реклама

Глетка од која застанува здивот: Диви коњи трчаат на Пелистер

Read more

СЗО препорача да се носи маска, но потребно е да биде трислојна за да ве штити од COVID-19

Read more

Како твитерџиите реагираат на 80-часовниот полициски час?

Read more

Четиригодишно дете почина по пад од трактор

Read more

Хардвер

Hublot произведе паметен часовник кој чини 5.800 долари

Read more

HP го претстави новиот лаптоп Omen 15 наменет за гејмери

Read more

Како да го полните телефонот за да ви трае подолго батеријата?

Read more

Lenovo ги претстави таблетите Yoga Duet 7i и IdeaPad Duet 3i

Read more

Гик

Маск: Време е Amazon да се разбие

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за видеоиграта Project Cars 3

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го избришете профилот на Zoom?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Hublot произведе паметен часовник кој чини 5.800 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Гејмерски рекорди кои најверојатно никогаш нема да бидат срушени

Читај повеќе

Колку смисла имаат тестовите на антитела на коронавирус?

Читај повеќе

Сепак следат сѐ што правиме онлајн - Google пред тужба за нарушување на приватноста

Читај повеќе

Научниците открија: Овде воздухот е најчист во светот

Читај повеќе
  • filter

HP го претстави новиот лаптоп Omen 15 наменет за гејмери

Читај повеќе