Литванија чекор поблиску до признавање на истополовите партнерства

Литванскиот парламент гласаше за испраќање на законот за легализација на истополовите партнерства во натамошна процедура, откако истиот закон беше отфрлен во мај 2021 година.

Седумдесет пратеници беа за, а 52 против законот, за кој противниците велат дека е спротивно на учењето на Католичка црква.

Предлагачите се задоволни од усвојувањето во парламентот, но предупредуваат дека сè уште има сериозни предизвици во државата претежно католичка. Според анкетата спроведена во април 2021 година, 70 отсто од Литванците се против истополовите бракови.

Тројца од четворица граѓани се декларираат како римокатолици, а локалната црква ги предупреди пратениците да не гласаат за закон кој го доведува во прашање „природниот концепт на семејството“. 2,8-милионската земја, некогаш управувана од Москва, е членка на Европската унија и НАТО од 2004 година.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Свет

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Read more

Северна Кореја гради ѕид на границата со Јужна

Read more

Трамп предлага зелен картон за странците кои ќе завршат факултет во САД

Read more

Тинејџерка од БиХ киднапирана и силувана во Германија

Read more
 

Вести

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Читај повеќе

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Читај повеќе

Бесплатен паркинг денеска во Центар

Читај повеќе

Притвор за велешанец кој ја претепал мајка си и ѝ се заканувал со нож

Читај повеќе

Планинарска спасителна служба извлече повреден турист во Охридско

Читај повеќе

Посебен режим на сообраќај во Скопје денеска и утре

Читај повеќе

ЦУК: 15 пожари гореле на отворено низ Македонија

Читај повеќе

Северна Кореја гради ѕид на границата со Јужна

Читај повеќе

Трамп предлага зелен картон за странците кои ќе завршат факултет во САД

Читај повеќе