ЕВРОПСКО АТЛЕТСКО ТИМСКО ПРВЕНСТВО ТРЕТА ЛИГА СКОПЈЕ 2019

Македонија седма на атлетскиот шампионат во Скопје

Атлетската репрезентација на Македонија заврши на седмото место на Европското тимско првенство - трета лига што викендов се одржа во Скопје.

Тринаесет репрезентации се натпреваруваа во неколку дисциплини на Националната арена „Тоше Проески“ изминативе два дена. На крајот најуспешни беа атлетичарите од Исланд кои со освоеното прво место изборија пласман во повисок ранг за наредната година.

Треба да се издвои настапот на Јован Стојоски кој постави нов државен рекорд на 200 метри откако истрча за време од 21,35 секунди. Стојоски победи и на трката на 100 метри трчајќи за 10,73 секунди. 

Победа оствари и Дрита Ислами на трката на 400 метри со време од 1:00,81 минути.

реклама

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово, Чулев апелира: Одлуката не е идеална, но треба да се почитува

Read more

125 нови заразени со коронавирус, 46 се од Скопје

Read more

МЗ: Филипче не прикривал 20 случаи на заболени од COVID-19

Read more

СЗО препорача да се носи маска, но потребно е да биде трислојна за да ве штити од COVID-19

Read more

Останати спортови

Среќен роденден, Комити!

Read more

Сите спортисти ќе се тестираат за COVID-19 пред почетокот на сезоната

Read more

Мејведер ќе го плати погребот на човекот поради кој гори Америка

Read more

Хитлер и сериски убиец на трибините предизвикаа скандал

Read more

Спорт

  • play_arrow

Подемот и падот на Гарет Бејл

Читај повеќе

Ибра закрепнува, ќе се врати во јули

Читај повеќе

Снајдер: Можев да бидам како Меси или Роналдо, но не сакав

Читај повеќе

Forbes: Роналдо стана првиот фудбалер милијардер

Читај повеќе
  • play_arrow

Реал и Атлетико со заедничка иницијатива за поддршка на најпогодените од COVID-19

Читај повеќе

Игуаин и Сари склучиле пакт

Читај повеќе

Надал: Не би играл на УС Опен

Читај повеќе

НБА се враќа во досега невиден формат со 22 екипи

Читај повеќе

Среќен роденден, Комити!

Читај повеќе