Ракомет

Македонските ракометари поразени во Чешка

5. ноември 2016 - 16:39 | Макфакс

Чешка, играчки и резултатски, убедливо ја порази Македонија 35-28 (18-12), во второто коло од квалификациите за пласман на Европското првенство во 2018 година. По две кола во групата Македонија има победа и пораз и негативна гол разлика 45:46.

Македонските ракометари не успеаја да одговорат на предизвикот и од гостувањето во Плзен да се вратат со позитивен резултат. Македонија, во Плзен, одигра под своите стандарди, анемично во одбраната, која не успеа да ми влее сигурност на двајцата голмани Ристовски и Даскаловски, додека во нападот „црвено-жолтите“ покажаа дека се уште премногу во играта зависат од Кире Лазаров.

Чесите од друга страна, бараа одмазда за јунската елиминација во квалификациите за Светското првенство и истата ја добија. Но, Чешка одигра тактички одлично, нивната тренерска двојка добро ја снимила играта на Македонија, дефанзивно ја затворија соработката со кружните напаѓачи, ги изолираа крилата, додека во нападот презентираа разновидна игра и го погодуваа голот на Ристовски и Даскаловски од сите позиции.

Македонија против Чешка одигра добро само 11 минути (почетните 6 во првото, односно почетните 5 во второто полувреме).

По 3-3 во шестата минута, македонските ракометари влегоа во лоша серија, 10 минути не постигнаа гол, што Чесите го искористија да стигнат до предност од седум гола (3-10).

До крајот на полувремето Македонија во еден момент успеа да се доближи на четири гола негатива (8-12, 9-13), но Чесите добро финишираа и првиот период го завршија со предност 18-12.

Стартот на вториот дел навести подобра игра на избраниците на Лино Червар, но тоа траеше само пет минути, кога со серија 4-1, предноста на Чешка изнесуваше 19-16.

Потоа Чесите одново го кренаа нивото на играта, погодуваа во серија, а во 55.минута ја имаа највисоката предност 32-23.

Кире Лазаров вообичаено ја предводеше Македонија со девет голови, еден помалку постигна Дејан Манасков, четири Филип Талевски. Кај Чесите блескаа Хрстка со 10, Петровски со шест гола и голманот Галија со 12 интервенции.

Коментирај