Манчестер Сити од денеска повеќе не е највредниот тим во светот

Манчестер Сити повеќе не е највредниот фудбалски тим во светот. Приматот му го зеде ривалот од Премиер лигата, Арсенал.

Transfermarkt ги пресмета новите вредности на светските клубови со оглед на влезните и излезните трансфери што ги направиле. Од денеска, после повеќе од две години, Манчестер Сити не е највредниот тим во светот, таа титула сега ја има Арсенал.

„Топчиите“ според Transfermarkt вредат 1,2 милијарди евра, а Манчестер Сити 1,19 милијарди евра.

Титулата на Арсенал му ја донесе трансферот на Деклан Рајс кој од Вест Хем пристигна во Арсенал. За него е платено обештетување од 123 милиони евра, што го прави најскапиот трансфер во историјата на англискиот фудбал.

Него сакаше да го доведе и европскиот шампион Манчестер Сити, но се откажа откако Вест Хем ја одби понудата од 105 милиони евра. Рајс на тој начин стана поскап од претходниот рекордер Енцо Фернандес, кого Челси го донесе за 121 милион евра од Бенфика.

реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Спорт

Македонија - Англија низ објектив

Read more

Фудбалерите го одржаа првиот тренинг пред Италија

Read more

Жиру - голгетерот голман

Read more

Фудбалерите го одржаа првиот тренинг со мисија Украина

Read more
 

Фото

  • filter

2 декември 1804, Наполеон бил крунисан за цар во Нотр Дам

Читај повеќе
  • filter

Поглед во Cybertruck на Tesla

Читај повеќе
  • filter

1 декември 1959, Антарктик станал континент без воено присуство

Читај повеќе
  • filter

29 ноември 1945, прв пат се прославил Денот на републиката во СФРЈ

Читај повеќе
  • filter

Dacia Duster 2024 од секој агол

Читај повеќе
  • filter

28 ноември 1912, Албанија прогласила независност од Отоманското Царство

Читај повеќе
  • filter

26 ноември 1922, по 3 милениуми отворена гробницата на Тутанкамон

Читај повеќе
  • filter

25 ноември 1939, Кочо Рацин ја објавил збирката песни Бели мугри

Читај повеќе
  • filter

24 ноември 1859, Дарвин го објавил бестселерот „On the Origin of Species“

Читај повеќе