Map Kit: Новитетот на Huawei

Компанијата Huawei развива услуга на мапирање дизајнирана да парира на Google, но, на поинаков начин.

Услугата е наменета за девелоперите на софтвер, што значи дека апликациите кои нудат навигација или услуги за превоз може да ја користат планираната технологија на мапирање на Huawei наместо да прават своја.

Од Huawei откриваат дека услугата ќе се вика Map Kit. Map Kit ќе биде поврзан со локалните услуги на мапирање. Huawei ќе мора да вложи многу за да креира мапи.

На ова поле е успешна апликацијата Google Maps која се појави во 2005 година и од тогаш компанијата постојано вложува во услугата. Во вложувањето помогна и компанијата Waze која e купена за 996 милиони долари во 2013 година, како и користење на сопствени автомобили кои се возат низ светот и ги мапираат патиштата.

Apple своите мапи ги направи во 2012 година, потпирајќи се на податоците на мапирање кои ги имаат TomTom, OpenStreetMap и други.

Nokia ги нудеше мапите Here со години, а потоа ги продаде на германските автомобилски компании за повеќе од 3 милијарди долари во 2015 година, кои сега се користат за Microsoft Bing Maps.

реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Read more

Софтвер

Како да го избришете вашиот YouTube канал?

Read more

Стигна новиот iOS 14 софтвер за уредите на Apple

Read more

Нема продажба на ТikTok во САД

Read more

Проверете дали новиот Android 11 е достапен за вашиот уред

Read more

Гик

  • filter

Xiaomi го најави новиот модел Mi 10T Pro за европскиот пазар

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа бура на Јупитер?

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои видеоигри се достапни за PS5?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Смартфонот Motorola G9 Play пристигна во Европа, позната и цената

Читај повеќе

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Читај повеќе

Facebook отстранува здравствени групи поради дезинформации

Читај повеќе

Нашиот Барди меѓу најдобрите изведувачи на слободни на „FIFA 21“

Читај повеќе
  • play_arrow

Играта „Horizon Forbidden West“ ќе биде достапна и за PS4

Читај повеќе
  • play_arrow

За сите обожаватели на Хари Потер - пристигнува новата игра „Hogwarts Legacy“

Читај повеќе