Marca: На Зидан му истече времето, само еден човек може да го спаси Реал

„Не е лесно да го одбиете Реал Мадрид првиот пат, вториот пат е тешко, а третиот пат е невозможно“, рече Жозе Мурињо кога доаѓаше на клупата на „кралскиот клуб“ пред девет години.

Тогаш Португалецот, како освојувач на Лигата на шампиони, го напушти Интер и стигна во Мадрид како спасител на Флорентино Перез. Тогаш Реал имаше низа од шест години во кои не можеше да го помине осминафиналето во ЛШ и имаше „само“ две титули во Ла Лига.

Под водство на Мурињо Реал играше три полуфиналиња на ЛШ и испадна со ред од Барселона, Баерн и од Борусија. Во 2011 година, Реал со шест победи во групната фаза од ЛШ стана само петта екипа во историјата на ЛШ што успеала да го направи тоа, а тоа исто така беше 15-та победа во низа со која екипата изедначи рекорд стар 50 години.

Marca денеска го објави коментарот на новинарот Хоел дел Рио кој повикува на враќање на Мурињо и тврди дека актуелната состојба во Реал Мадрид е токму онаква каква што му одговара на Португалецот.

Реал вчера изгуби од ПСЖ со 3:0 без да упати ниту еден сериозен удар во рамки на голот, распалувајќи го бесот на навивачите кои бараат промени.

Дел Рио смета дека на Зинедин Зидан му поминало времето  дека само еден човек може да ги смени нештата, а тоа е токму Жозе Мурињо.

„Мурињо е човек кој може да го извлече од играчите она што многумина не ни знаат дека се крие во нив. Тој е човек кој од невозможното може да извлече трофеј. Реал има само една опција, ако сака трофеи мора да го врати Мурињо. На Зидан му истече времето“, напиша Дел Рио.

реклама

Мухамед Зекири со сопругата и ќерката се хоспитализирани со COVID-19

Read more

90 проценти од новозаболените во Скопје потекнуваат од 15 фамилии

Read more

Целосен викенд карантин за Скопје, Штип, Куманово и Тетово, делумен за остатокот од земјата

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Фудбал

10 најскапи откази на фудбалски менаџери

Read more

Фудбалски рекордер: Украински клуб има 25 заразени со COVID-19

Read more

И после Ибра, Ибра

Read more

Карагер: Обамејанг е премногу добар за Арсенал

Read more

Спорт

  • play_arrow

10 најскапи откази на фудбалски менаџери

Читај повеќе

МЗТ до КФМ: Парите назад или кривична

Читај повеќе

Фудбалски рекордер: Украински клуб има 25 заразени со COVID-19

Читај повеќе

И после Ибра, Ибра

Читај повеќе

Карагер: Обамејанг е премногу добар за Арсенал

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд може да го пропушти мечот со Херта поради повреда

Читај повеќе
  • play_arrow

Фан на Барса направи видео компилација со „најдоброто“ од Роналдо

Читај повеќе

Барса сокрилa дека има пет играчи со коронавирус

Читај повеќе

ФИФА повика на здрав разум при санкционирањето на фудбалери кои бараат правда за Џорџ Флојд

Читај повеќе