Маск ветува премаз што ќе спречи гребнатини на Cybertruck

Испораките на Tesla Cybertruck се очекува да започнат најдоцна во октомври, иако имаше најави дека тоа ќе биде порано.

Од овој електричен пикап се очекува многу, а извршниот директор на Tesla, Илон Маск, неодамна ја објави новата опција преку социјалната мрежа X.

Зборувајќи за јачината на каросеријата од нерѓосувачки челик, еден обожавател на Tesla се пошегува на социјалните мрежи дека луѓето кои ќе се обидат да го изгребат Cybertruck со своите клучеви ќе ги уништат клучевите.

Маск одговори на оваа изјава наведувајќи дека размислува да понуди опционален премаз од волфрам карбид, кој треба да биде отпорен на гребење за речиси сите материјали освен дијамантот.

Интересно, бидејќи самото тело од нерѓосувачки челик е исто така отпорно на гребење. Инаку, облогата од волфрам карбид е цврста, но отпорна само на гребење. Ако има свиткување на панелот со тој слој на него - заштитниот слој ќе пукне.

Тагови
реклама

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

Корисни домаќински трикови со кондоми

Read more

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Авто новости

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Read more

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Read more

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Read more

Грешка при полнење гориво што може сериозно да го оштети вашиот автомобил

Read more
 

Автомобили

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Читај повеќе

Грешка при полнење гориво што може сериозно да го оштети вашиот автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow

Ако видите паричка на вратата од автомобилот, веднаш повикајте полиција

Читај повеќе

Toyota Celica се враќа со 2.0-литарски турбо мотор и погон на 4 тркала

Читај повеќе

Која е функцијата на сивите кутии што се појавија на семафорите во Германија?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

10 интересни, но сосема непотребни факти за автомобилите

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Нова ера за Porsche: 911 стана хибрид

Читај повеќе