Меѓународната вселенска станица „фатена на дело“ како минува пред Сонцето

Фотограф успеа да направи фотографија на силуеатат на Меѓународната вселенска станица пред Сонцето.

Џејми Купер (52) дознал дека се очекува МВС да биде видлива над неговиот дом во Вилтон, во близина на Девентри, Нортхемптоншир, на 17 јуни.

Тој го снимил „целосниот транзит“ на МВС преку Сонцето, настан кој траел помалку од една секунда, користејќи телескоп и видеокамера со голема брзина.

„Ова беше можност што не се пропушта“, рече тој.

Купер, професионален фотограф и искусен аматерски астроном, рече дека бил на вистинското место во вистинско време.

„Има многу тесен појас каде вие, вселенската станица и Сонцето сте сите во права линија и е широк околу три милји“, рече тој.

Вселенската станица беше оддалечена околу 400 км над неговата куќа и патуваше со брзина од околу 27.300 km/h.

Купер рече дека неговата видеокамера со многу голема брзина снима со 80 фрејмови во секунда, во споредба со нормалната брзина на камерата од 25 фрејмови.

Тој додаде: „Важно е да се каже дека користам специјализиран телескоп со филтер бидејќи никогаш не треба да го гледате Сонцето без филтер - тоа може да доведе до трајно слепило“.

реклама

10 места во светот каде ајкулите најчесто напаѓаат

Read more

Научниците открија кој стои зад мистериозните убиства на ајкули во Јужна Африка

Read more

Хороскопски знаци кои најмалку си одговараат и најчесто се разделуваат

Read more

Што да очекуваме од Сончевата бура која утре ќе ја погоди Земјата?

Read more

Вести

10 места во светот каде ајкулите најчесто напаѓаат

Read more

Непознат тип на кристал пронајден во метеорит кој падна во Русија

Read more

Што да очекуваме од Сончевата бура која утре ќе ја погоди Земјата?

Read more

Кои видови биле првите што се опоравиле по Големото истребување?

Read more
 

Гик

10 места во светот каде ајкулите најчесто напаѓаат

Читај повеќе
  • play_arrow

Непознат тип на кристал пронајден во метеорит кој падна во Русија

Читај повеќе
  • filter

Што да очекуваме од Сончевата бура која утре ќе ја погоди Земјата?

Читај повеќе

Кои видови биле првите што се опоравиле по Големото истребување?

Читај повеќе
  • filter

Научниците открија кој стои зад мистериозните убиства на ајкули во Јужна Африка

Читај повеќе

НАСА обвинува: Кина сака да ја преземе Месечината

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА прави роботи кои ќе бараат подводни вонземјани на други планети

Читај повеќе

Android карактеристики со кои iPhone не може да се натпреварува

Читај повеќе

Google го олеснува управувањето со лозинките на сите платформи

Читај повеќе