БУНДЕСЛИГА 2020/21

Менхенгладбах го доби дербито со Дортмунд

Си два пресврта и победа од 4:2 Борусија од Менхенгладбах го доби дербито против имењакот од Дортмунд.

Во навистина интересен и возбудлив натпревар домашниот тим славеше во Борусен дербито на двете Борусии.

Гостинската мрежа се затресе уште во 2. минута, но по интервенција на ВАР судијата го поништи голот на Флориан Нојхаус поради прекршок. Сепак, на водството на Менхенгладбах не се чекаше долго бидејќи во 11. минута Нико Елведи погоди.

Потоа на сцена стапи Ерлинг Холанд кој со два гола за шест минути (22. и 28. минута) се погрижи за преврт и водство од 1:2 за гостите од Дортмунд. На двата негови гола асистираше Џејдон Санчо.

Но, ниту водството на гостите не траеше долго бидејќи четири минути подоцна Елведи со својот втор гол изармни на 2:2.

Веднаш по паузата почна пресвртот на домашните кога во 49. минута алжирскиот репрезентативец Рами Бенсебајни постигна гол. Победата на Монхенгладбах ја запечати Французинот Маркус Тјирам во 78. минута. Овие два гола ги намести Нојхаус.

Со ваквиот резултат настана рокада на табелата бидеј'и Менхенгладбах со 31 бод го престигна Дортмунд кој остана на 29. Двете Борусии се на 4. и 5. место, но тоа може и да се промени по комплетирањето на ова 18. коло.

реклама

Британците збеснаа поради интервјуто на Меган и Хари: Ова е предавство

Read more

Сто факти за вселената во кои нема да ви се верува

Read more

CAT техника - сигурен пат до женски оргазам

Read more

Пациентите по COVID-19 страдаат од посттрауматско нарушување, анксиозност и кошмари

Read more

Фудбал

Поранешниот фудбалер Франко Акоста најден мртов

Read more

Нов формат на ЛШ од 2024: Нема веќе астрономски трансфери?

Read more

Сите голови од 22. коло во 1.МФЛ

Read more

Чави стана првак на Катар со Ал Сад

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Тренингот на младите руски хокеари ја шокира Русија

Читај повеќе

Поранешниот фудбалер Франко Акоста најден мртов

Читај повеќе

Нов формат на ЛШ од 2024: Нема веќе астрономски трансфери?

Читај повеќе
  • play_arrow

Денот кога Коби Брајант им докажа на сите дека не се плаши од никого и од ништо

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови од 22. коло во 1.МФЛ

Читај повеќе
  • play_arrow

Чави стана првак на Катар со Ал Сад

Читај повеќе

Англиските медиуми се прават наглуви за рекордот на Ѓоковиќ

Читај повеќе

Колку е веројатно Џерард да го замени Клоп?

Читај повеќе

Кејн и Сон срушија премиерлигашки рекорд за асистенции

Читај повеќе