Mercedes има ново спортско купе: Дебитираше CLE 53

Новиот модел доаѓа со 3.0-литарски турбополнач во линија „шест“ потпомогнат од „благ“ хибриден систем.

Семејството Mercedes CLE Coupe сега има нова моќна варијанта во форма на моќниот CLE 53 4Matic+ Coupe. Иако некои купувачи веројатно го чекаат тоа не е целосно вклучен модел AMG, тој додава малку зачин во стандардната гама.

Како и другите модели на Mercedes-AMG со ознаката „53“, овој нов користи 3.0 турбо бензинец со шест бензин кој е ажуриран благодарение на подобрените комори за согорување, новите заптивки на клипот, оптимизираното вбризгување и новиот турбополнач.

Овој мотор работи заедно со интегрираниот стартер-генератор од втората генерација на производителот и електричен систем од 48 волти кој може да додаде до 23 КС и 205 Nm вртежен момент.

Сè на сè, новиот модел има 449 КС (330 kW), достапни помеѓу 5.800 и 6.100 вртежи во минута и вртежен момент од 560 Nm или 600 Nm со активирана функција „overboost“.

Моторот е поврзан со познатиот менувач 9G Speedshift на AMG кој ја испраќа силата на сите четири тркала.

CLE 53 4Matic+ Coupe спринтува до 100 км/час за 4,2 секунди и може да достигне електронски ограничена максимална брзина од 250 км/час или 270 км/час со опционалниот AMG Driver Package.

Автомобилот може да се вози во неколку режими на работа: Slippery, Comfort, Sport, Sport+, i Individual. Mercedes-AMG го опреми автомобилот и со режим Drift кој го претвора во спортско купе со погон на задните тркала.

Има и стандарден волан на задните тркала што ги врти до 2,5 степени при брзина до 100 км/час и до 0,7 степени при брзини над 100.

Клиентите исто така имаат можност за систем за управување AMG и систем за потпирање AMG дизајниран да ја подобри агилноста на возењето без да се жртвува удобноста.

Визуелно, CLE 53 4Matic+ Coupe се издвојува од обичните купе варијанти CLE на прв поглед. Ја вклучува познатата предна решетка AMG со поагресивен браник.

Дизајнерите исто така ги зголемија лакови на предните тркала за 58 mm, а задните за 75 mm, давајќи му многу поимпресивно присуство на патот.

Комплет од 19-инчни тркала доаѓа стандардно, а достапни се и 20-инчни тркала.

Mercedes CLE 53 4Matic+ Coupe ќе пристигне во салоните следната година, кога ќе биде објавена и цената на овој автомобил.

Погледнете го Mercedes CLE 53 од секој агол во нашата ГАЛЕРИЈА.

Remote video URL
Тагови
реклама

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Карлсон: Американски шпиони ме следеа низ Москва, се сретнав и со Сноуден

Read more

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Авто новости

Audi го одложи електричниот седан, A8 останува во продажба

Read more

Maserati го претстави новиот GranCabrio

Read more

Какви промени воведува ЕУ за европската возачка дозвола?

Read more

Илон Маск најавува 0-100 км/час за помалку од секунда

Read more
 

Автомобили

Audi го одложи електричниот седан, A8 останува во продажба

Читај повеќе

Maserati го претстави новиот GranCabrio

Читај повеќе

Какви промени воведува ЕУ за европската возачка дозвола?

Читај повеќе

Илон Маск најавува 0-100 км/час за помалку од секунда

Читај повеќе

Кои половни автомобили најчесто се со вратена километража?

Читај повеќе

10 работи кои автомеханичарите никогаш не би ги направиле со својот автомобил

Читај повеќе

Како да се ослободите од кондензација и влага во автомобилот?

Читај повеќе

Renault Scenic E-Tech е автомобил на годината во Европа

Читај повеќе

Што значат бројките и буквите на гумите?

Читај повеќе