Mercedes пресече: Поевтините бензинци ни се поважни од автомобилите на струја

За Mercedes, поевтините бензински мотори стануваат приоритет во однос на електричните модели, сè со цел да се подигне продажбата на задоволително ниво.

Електрификацијата очигледно не напредува со очекуваниот интензитет, особено во Америка каде цената е одлучувачки фактор за многумина при изборот на нов автомобил. Mercedes затоа го пренасочи својот фокус кон автомобилите на почетните нивоа, вклучително и поголема палета на модели придвижувани од мотори со внатрешно согорување.

Mercedes, наводно, им го открил ова на своите дистрибутери на состанокот одржан во јануари оваа година. Фокусот се префрла на основните модели, а во случајот на Mercedes тоа е и моделот GLC. Истовремено ќе се зголеми и темпото на производство на бензин и хибриди. Сè што е кажано (досега) важи за американскиот пазар и претставува корекција на деловните потези многу слични на оние што ги избра Nissan, пишува Motor1 повикувајќи се на AutoNews.

Се чини дека аналитичарите имаат позитивен став за оваа промена.

„Mercedes е во контакт со реалноста наместо да се обидува да ја промени“, изјави директорот на Edmunds Insights, Иван Друри, за Autonews.

„Минатата година покажа дека можете да летате високо додека не го изгубите контактот со реалноста. Основните модели им даваат на потрошувачите вкус на она што следува, но само ако можат да си дозволат да останат во рамките на брендот“.

Со оваа идеја се согласуваат и продавачите. Велат дека повеќе би сакале да продаваат поевтини модели што ги имаат на залиха до 30 дена и да имаат помал индивидуален профит отколку да чуваат скапи електрични автомобили од 100.000 долари на залиха половина година и да губат пари на нив.

Дополнително, некои сопственици на салони истакнуваат дека клиентите на Mercedes и не бараат електрични модели.

„Повеќето од нашите врвни клиенти кои бараат автомобили ориентирани кон перформансите ќе изберат бензински мотор наместо електричен мотор“, рече еден неименуван извршен директор.

Mercedes потврди дека во текот на оваа година американскиот пазар ќе се збогати со дури 25 нови модели, меѓу кои акцентот е ставен на електрифицираните модели со погон на фосилни горива. S класата и GLE добиваат plug-in хибриди, а GLC доаѓа наесен.

„Многу сме среќни што ќе го донесеме на пазарот она што е потребно, а тоа е вистинската рамнотежа помеѓу производите на ICE, електричните производи и сега, исто така, додавањето на PHEV во комбинацијата“, рече Шенол Бајрак, директор за продажба во Mercedes-Benz USA.

Тагови
реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Авто новости

Стокец од 10.000 евра!

Read more

Погледнете го единствениот Lanzante McLaren Senna GTR LM 25 во светот

Read more

Мал, но моќен: Поздравете го потполно електричниот мал SUV Volvo EX30

Read more

Porsche Panamera, Audi Q8 и Volkswagen ID.7 се победници!

Read more
 

Автомобили

Стокец од 10.000 евра!

Читај повеќе
  • filter

Погледнете го единствениот Lanzante McLaren Senna GTR LM 25 во светот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Мал, но моќен: Поздравете го потполно електричниот мал SUV Volvo EX30

Читај повеќе
  • filter

Porsche Panamera, Audi Q8 и Volkswagen ID.7 се победници!

Читај повеќе
  • play_arrow

Бензин, дизел или хибрид: Кое е најбрзото BMW од Серија 3?

Читај повеќе
  • filter

Први фотографии од новиот Alfa Romeo: SUV Milano од секој агол

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 15 неверојатни полициски возила

Читај повеќе
  • filter

Редизајнираниот Audi S3 сега е уште помоќен и позабавен

Читај повеќе
  • play_arrow

Уникат од милион долари: Revuelto Arena Ad Personam со 1015 КС

Читај повеќе