Mercedes Vision One-Eleven е ѕвездата на автосаемот во Минхен

Mercedes Vision One-Eleven се појави на автосалонот во Минхен и им оддава почит на експерименталните автомобили C 111 од 60-тите и 70-тите години на минатиот век.

Mercedes речиси секогаш произведувал интересни автомобили, од кои некои беа револуционерни. Германската марка се обиде да ја оживее таа „магија“ со концептот Vision One-Eleven, кој има електричен погон. Користи нова батерија со цилиндрични ќелии со течно ладење со високи перформанси и исклучително моќен и високо ефикасен мотор. Спецификациите, сепак, не се откриени.

Дизајнот на концептот е инспириран од ретро стилот, кој се рефлектира во елегантната каросерија во крилестите врати. Пикселираната маска ги толкува карактеристиките на C 111 околу светлата во дигитализирана форма и може да прикажува пораки до другите учесници во сообраќајот.

Дел од автомобилот се агресивните прагови на вратите и масивните бандажи, додека одзади има нагласен заден дифузор и дигитален екран кој е сличен на предниот.

Внатрешноста е помалку „обична“, но Mercedes вели дека „ја одразува промената на парадигмата од спортски автомобил во автономно електрично возило во сегментот на суперспортски автомобили и обединува две сосема различни состојби на постоење“. Како таков, автомобилот има режими lounge и race.

Внатре има екран со пиксели што му дава на концептот амбиент на подземна станица. Има алуминиумски детали и светло портокалова кожа, додека белата ткаенина е изработена од 100% рециклиран полиестер.

Тагови
реклама

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Read more

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Концепти

Италијанците го претставија концептот Quintessenza: GT што се претвора во пикап

Read more

Новиот хиперавтомобил на MG забрзува до стотка за 1,9 секунди

Read more

Поблиску до ѕвездите со концептот Chrysler Halcyon

Read more

Hyundai на 4 нозе: Електромобилот изгледа како од филм, но производителот има сериозни планови

Read more
 

Автомобили

Проверете една работа во автомобилот пред да тргнете на патување

Читај повеќе

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Читај повеќе

Грешка при полнење гориво што може сериозно да го оштети вашиот автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow

Ако видите паричка на вратата од автомобилот, веднаш повикајте полиција

Читај повеќе

Toyota Celica се враќа со 2.0-литарски турбо мотор и погон на 4 тркала

Читај повеќе

Која е функцијата на сивите кутии што се појавија на семафорите во Германија?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

10 интересни, но сосема непотребни факти за автомобилите

Читај повеќе